logo

Burçak Ilıman; “En güzel kıyafetli kabin ekibi Etihad Havayollarında”

Burçak Ilıman; “En güzel kıyafetli kabin ekibi Etihad Havayollarında”

Yanıtlayan: Stil ve İmaj Danışmanı Burçak Ilıman

Tatil alışverişi en ekonomik nasıl yapılır?

Tatil alışverişinizi doğru yapmak için gideceğiniz yerin nasıl bir yer olduğunu iyi tanımak, kaç gün kalacağınızı göz önünde bulundurmak daha doğru bir alışveriş yapmanızı sağlayacaktır. Tatil alışverişinizi yaptıktan sonra tatil valizinizi kombinler yaparak yerleştirmeniz tatilinizi daha keyifli hale getirebilir.
Tatil alışverişini ekonomik olarak yapmak için online alışveriş sitelerini takip edebilir, küçük butiklerden alışverişler yapabilirsiniz. Yine sezon indirimlerinden faydalanarak alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
Bunların dışında marka ürün almak şart değil, yakışması yeterlidir. Semt pazarlarından alışveriş yapıp hem cebinizden daha az para çıkmasını sağlar hem de şıklığınızı koruyabilirsiniz. Artık pazarlarda pahalı markalarla yarışabilecek kaliteli ürünleri bulmak çok zor değil. Bununla birlikte, outlet mağazalarını araştırmak da ekonomik bir tatil alışverişini mümkün kılabilir.

Uzun uçak seyahatlerinde nasıl bir kıyafet tercih etmeliyiz?

Yolcular genelde, seyahate çıkmadan ev rahatlığında bir seyahat hayal ederler. Giydiğiniz kıyafetler ne kadar rahat olursa, yolculuğunuz o kadar güzel geçecek demektir. Sizi sıkan, rahatsız olmanızı sağlayan ve zor durumda bırakan kıyafetleri, özellikle uzun uçak seyahatlerinde tercih etmemelisiniz. Seyahat deyip geçmeden, hem rahatlık hem de imaj için uygun kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Topuklu ayakkabılar kadınları uzun göstermenin yanında, oldukça şık ve alımlı görünmelerini de sağlar. Özellikle uzun uçuşlar esnasında topuklu ayakkabı ile seyahat; uçağa yetişmek, dedektörden geçerken ayakkabıların çıkarılıp giyinilmesi ve havaalanında hızlı hareket etmek konusunda size sorun oluşturabilir.

Dar kıyafet tercih etmeniz, yolculuğunuz süresince sıkılmanıza neden olur. Uçak yolculuğu süresince vücudunuzu sıkankıyafetler, terlemeyi arttırarak kan dolaşımını azaltacaktır.
Uçak seyahatinize başlamadan önce çok kalın, dar ve yünlü kıyafetlerden uzak durmalısınız. Sıkı ve dar kösele ayakkabıları asla tercih etmeyin. Likralı kıyafetleri tercih ettiğinizde, çok oturmadan dolayı elbiseleriniz hemen kırışmayacaktır.

Yaz aylarında seyahate çıkarken hangi rengi tercih etmeliyiz?

Beyaz renkli kıyafetler giyinmek, lekelerin belli olmasına sebep olabilir.Bu nedenle seyahatlerinizde beyaz renkli kıyafetleri tercih etmemenizi öneriyorum. Özellikle Yaz aylarında şort, polo gömlek ve tişört gibi kıyafetler giymek, yolculuğunuz boyunca sizi rahat ettirecektir. Bayanlar için etek giyinmek de rahatlık açısından tercih edilebilecek kıyafetler arasında.

Seyahatlerde yanımıza alacağımız bavul, kişiliğimizi yansıtır mı?
Giysiler kişinin kendisini nasıl gördüğünün güçlü bir ifadesidir. Görünüş dediğimiz zaman sadece yüz ifademiz değil, tepeden tırnağa olan fiziksel görünüm söz konusudur. Saçlarımız, sakalımız, el kol hareketlerimiz, kıyafetlerimiz, kullandığımız aksesuarlar bunların renkleri ve diğer insanlarla olan fiziksel mesafemiz gibi önemli unsurlar devreye girer. Ve uzmanlarca belirlenen ise ilk 30 saniyede kişiliğimiz hakkında karşımızdaki kişiyi bilgilendirdiğimizdir. Dolayısıyla bavula aldığımız herşey mutlaka kişiliğimizi yansıtır ve yansıtmalıdır.

Bir erkek takım elbiseyle bir kadında elbiseyle rahat seyahat edebilir mi?

Hepimiz günlük kısa iş seyahatlerine giderken uçağı tercih ediyoruz. Dolayısıyla erkekler takım elbise kadınlar da elbise ile seyahat ediyor. Kısa süreli yolculuklar için zorunlu tercih ettiğimiz iş dünyası kıyafetleri olan takım elbiseleri tabi ki tatil amaçlı seyahatlerimizde önermiyoruz. Eğer zorunlu bir seyahatse takım elbisenin pantolon ve ceketi terletmeyen kumaştan rahat kesim olmalı, kadınlar için ise ince kumaştan vücuda tam oturmayan içinde rahat hareket edilebilen bir elbise öneriyorum.
Erkek ve kadın için dar elbiseye bakışınız nasıl; dar elbiseleri seyahatlerde tercih edermisiniz?

Dar kıyafet tercih etmeniz, yolculuğunuz süresince sıkılmanıza neden olur. Uçak yolculuğu süresince vücudunuzu sıkan kıyafetler, terlemeyi arttırarak kan dolaşımını azaltacaktır. Özellikle deri pantolon giydiğinizde, vücudunuz daha hızlı terleyecektir. Uzun süreli bir yolculukta daha bol ve rahat kıyafetler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Yaz tatillerinde saç boyasını önerirmisiniz?

Aslında stil sahibi olmaya bakımlı olmakla başlanmalıdır. Sade hafif bir makyaj bir kadını enerjik ve bakımlı gösterir. Abartılı bir makyaj ve boyası gelmiş saçlar insanların imajımıza olan bakış açısını olumsuz etkileyecektir. Mevsim ne olursa olsun asla diplerinden kendi saçlarımızın göründüğü bir saçla dışarı çıkmamalıyız.

Tatil alışverişiyle tarz sahibi nasıl olunur?

Tatil alışverişinizi yaparken sevdiğiniz parçaları değil, gerçekten kombin yapabileceğiniz parçaları bir araya getirin. Şortlar, akşamüstleri için küçük hırkalar, baskılı tişörtler ve bunlarla kullanabileceğiniz aksesuarları tek tek belirlemeniz sizi şıklığa götürecektir.
Koyu renk pantolon ve eteklerden uzak durun. Belki sadece gece için siyah mini bir elbise olabilir. Çiçek desenli elbiseler, şortlar, jean gömleklerle çok daha genç ve dinamik görünebilinir.

Aksesuarlar, en sıradan kıyafetleri bile havalı gösterme gücüne sahip. Kalın bilezikler, gözlükler, kalabalık ip kolyeler, halhallar, saç bantları, şapkalar… Listenizde yoksa hemen ekleyin. Ancak plajda aksesuarlarınızı minimum kullanın. Uzun bir ip kolye, birkaç bileklik ve halhal yeterli olacaktır.

Tatilde esas olan “uğraşılmamış şıklık” yaratmak. Bunun için en büyük yardımcınız her ortama uyum sağlayacak elbiseler olacak. Hem daha az yer kaplar hem de birkaç aksesuarla onları geceye taşıyabilirsiniz.

Sizce stil ve tarz olarak en güzel kıyafete sahip kabin ekibi (hostes) hangi havayollarındadır?

Etihad, gri renkli üniformasını çok iyi taşıyan kabin memurları ile bence en güzel kıyafetli kabin ekibine sahip. Kabin memurlarının muhafazakar çizgilere sahip üniformalarının ana renkleri koyu kahverengi.

Şirket imajına katkısı düşünüldüğünde İngiliz Virgin Atlantic Havayolları’nın kabin memurlarının hakkını yememek gerek. Yüz ve vücutlarından çok farklı tasarıma sahip üniformayı gururla taşıyabilmeleri taktir edilmesi gereken bir durum. Şirketin hostesleri kurulduğu günden bu yana kullandıkları kırmızı kıyafetleri ve mor fularları ile en dikkat çekici üniformaya sahip havayolu şirketlerinden biri.

#

SENDE YORUM YAZ