logo

BTA, Dubai’de üretim yapacak Küba’ya teklif hazırlıyor

BTA, Dubai’de üretim yapacak Küba’ya teklif hazırlıyor

Sekiz ülkedeki 16 havalimanında yiyecek-içecek hizmeti veren BTA, ikinci üretim tesisini Dubai’ye kuracak. Şehir merkezlerinde açacağı noktalarla büyümeyi hedefleyen şirket, Küba havalimanları için teklif hazırlıyor.

Fehim Genç / Zagreb

TAV Havalimanları işletmesinin iştiraki olarak havalimanlarında yiyecek-içecek hizmeti vermek üzere kurulan ve bugün sekiz ülkede 318 noktada hizmet veren BTA, Türkiye’den sonra ikinci üretim tesisini Dubai’de açmaya hazırlanıyor. Dubai tesisiyle etki alanını Uzakdoğu’ya kadar genişletmeyi planlayan BTA, Küba’daki havalimanlarında yer almak için de hazırlıklara başladı.

Havalimanlarının yanısıra İDO ve AVM’lerde markalarıyla yer alan BTA, yurtdışında yeni havalimanlarını portföyüne eklerken şehir merkezlerine inmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Zagreb Havalimanı’nda markalarını konumlandıran şirket yılın ikinci yarısında da Umman, Maskat Havalimanı’nda yer alacak. Şirket halen 318 olan hizmet noktasını da beş yılda ikiye katlamayı planlıyor.

BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, “Yiyecek-içecek hizmetleri, üretim, tedarik-dağıtım ve otel işletmeciliği şeklinde dört ana faaliyet alanımız var. Dünyanın her yerinde yiyecek-içecek operasyonlarında tercih edilen bir marka haline geldik. Son olarak Zagreb ve Maskat havalimanlarında işletmeci olarak seçildik. Havalimanlarıyla girdiğimiz ülkelerde önemli potansiyel var, markalarımızı şehir merkezlerine taşıyarak bu potansiyeli değerlendireceğiz” dedi.

İstanbul Kıraç’ta 23 bin metrekarelik alanda kurulu olan üretim tesisi Cakes & Bakes, yıllık 7 milyon ürün kapasitesiyle, BTA markalarının yanısıra kahve ve fast-food zincirlerine ürün tedarik ediyor.

Ortadoğu önemli

Ortadoğu pazarının önemine dikkat çeken Sadettin Cesur, “İkinci üretim tesisimizi Dubai’de kuracağız. Körfez’de Suudi arabistan ve Umman’da faaliyetteyiz. Arabistan’da ciddi bir büyüme potansiyeli var. Medine’de havalimanının ardından şehir merkezinde açtığımız işletmemizle önemli bir iş hacmine ulaştık” dedi.

2016’yı yüzde 2 artışla 170 milyon euro ciroyla kapattıklarını kaydeden Cesur, 2017’de yüzde 4 büyüme planladılarını söyledi. Cesur, 3 bin 500 olan istihdamın yeni yatırımlarla 2017 sonunda 4 bine ulaşacağını kaydetti.

Sadettin Cesur, “Yiyecek-içecek sektörünün lider oyuncuları arasına girdik. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alıyoruz. Konseptlerimizi şehir içine de taşıdık. Yurtdışında da benzer bir büyüme stratejisi izleyeceğiz. Ev dışı tüketim 50 milyar TL. Her yıl yüzde 15 büyüme görülüyor. Doygun olarak görebileceğimiz ABD pazarı 621 milyar euro. Bizim yer aldığımız Doğu Avrupa, Körfez Bölgesi ve Kafkaslar’da ciddi bir büyüme potansiyeli var” dedi.

BTA, yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahip yeni terminalin hizmete girdiği Zagreb Havalimanı’nda 11 noktada hizmet sunuyor. Şirket, kendi yarattığı konseptlerden Cakes & Bakes, Needstop, BrewMark ve POM’u da Zagreb’e taşıdı. Zagreb Havalimanı’nda günde ortalama 2 bin 500 kişi BTA noktalarından hizmet alıyor.

Airport otel % 100 dolu

Şirket aynı zamanda Hırvatistan’ın milli havayolu Croatia Airlines’ın uçak içi yiyecek-içecek hizmetlerini de sağlıyor. Tiflis ve Üsküp’te de bu hizmeti sunan BTA ilk kez bayrak taşıyıcı bir havayoluna hizmet vermeye başladı.

BTA Türkiye’nin ilk havalimanı otelini İstanbul Atatürk’te 2004’te hizmete soktu. Terminal içindeki otelde saatlik oda kiralamanın da mümkün olduğunu belirten Cesur, yoğun sezonda doluluk oranının yüzde 100’ü aştığını belirtti.

Franchise verecek

BTA’nın 18 markası olduğunu kaydeden Cesur, bu markalar için franschise vermeye başladıklarını, ilk koşul olarak teklif sahiplerinde tecrübe şartını aradıklarını vurguladı. Cesur, kendilerinin de başka markaların franchise’ını alarak işletmeye başladıklarını kaydetti.

Turquality’ye başvurdu

Markalarını yurtdışında geliştirmek için Turquality programına başvurduklarını kaydeden Cesur, yurtiçinde de Cakes&Bakes ürünlerini Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden birinde satışa sunduklarını ifade etti.

’Şehir içinde büyüyeceğiz’

3. havalimanında yer almak için teklif verdiklerini ve cevap beklediklerini belirten Cesur, “Olmazsa da dünyanın sonu değil. Bizim elimizde onlarca havalimanı dosyası var. Oralarda olmak için teklifler hazırlıyoruz. Şehir merkezlerinde var olacağız ve büyüyeceğiz” dedi. (Milliyet.com.tr) Haber linki; (http://www.milliyet.com.tr/dubai-de-uretim-yapacak-kuba-ya-ekonomi-2457112/)

#

SENDE YORUM YAZ