logo

BTA, Amasya Yemeklerini Tanıttı

BTA, Amasya Yemeklerini Tanıttı

Anadolu yemek kültürünün mirasını korumak, geliştirmek ve tanıtmak amacıyla BTA, Tadında Anadolu, Anneler Günü için özel bir etkinlik düzenledi. Mayıs ayının 5,6 ve 7 tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’n de bulunan Tadında Anadolu restoranında gerçekleştirilen etkinlikte “Amesia Çalışan Arı Kadınlar Grubu’nun” hazırladığı Amasya yemekleri ve yöresel ürünler misafirlerin beğenisine sunuldu.

Etkinlikle ilgili konuşan BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, “Tadında Anadolu markamızla Anadolu mutfağının yöresel zenginliklerini herkese duyurmak, yok olmaya yüz tutan ürünlerini yaşatmak amacıyla yola çıktık ve her zaman yerel üreticileri destekleyen bir anlayış benimsedik. Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin titizlikle hazırladığı yöresel ürünleri toplayarak tüketicilerle buluşturuyoruz. Anneler Günü özelinde kadın üreticilerle bir arada olmaktan ve onların gelişimine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Üç gün süren etkinlikte çömlekte keşkek, tavuklu herse, haluçka, pezik sapı turşusu, cevizli bat, kuzu etli madımak aşı gibi Amasya mutfağının özel tatlarıyla adeta bir lezzet şöleni yaşandı. Ayrıca yine Amesia’nın ürettiği yaş tarhana, kuşburnu marmelatı, küp çökelek, haşhaşlı çörek, katık,  alıç marmelatı, katmer peyniri, madımak konservesi, alıç sirkesi, kabaklı pancar pekmezi, sap turşusu gibi 50’nin üzerinde yöresel ve doğal ürün de büyük ilgi gördü.

Tadında Anadolu’nun misyonu ve sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yapılan etkinlikte yer alan Amesia Çalışan Arı Kadınlar Grubu, toplumsal ve ekonomik hayatın içinde üreterek var olmak isteyen kadınları desteklemek amacıyla Amasya’nın Merzifon, Gümüşhacıköy ve Suluova ilçelerine bağlı bazı köylerden seçilen 16 üretici temsilcisiyle kuruldu.

bta amasya1

bta amasya5bta amasya6 bta amasya7 bta amasya8

#

SENDE YORUM YAZ