logo

Boeing üçüncü çeyrek sonuçlarını ve tüm yıla ilişkin tahminlerini açıkladı

Boeing üçüncü çeyrek sonuçlarını ve tüm yıla ilişkin tahminlerini açıkladı

• Güçlü faaliyet nakit akışı 3,2 milyar dolar; 7,6 milyon hisse ise 1 milyar dolara geri alındı
• Güçlü yürütülen faaliyetler ve vergiye ilişkin kalemler sayesinde GAAP hisse başı faaliyet kazancı 3,60 dolar; hisse başı esas faaliyet kazancı (GAAP dışı)* ise 3,51 dolar olarak gerçekleşti
• Uçak teslimatlarının zamanlaması sonucu gelir 23,9 milyar dolara ulaştı
• 5.600’den fazla ticari uçak siparişini içeren bekleyen iş tutarı 462 milyar dolar düzeyinde gücünü koruyor
• 9,7 milyar doların nakit ve satılmaya hazır menkul kıymetleri güçlü likidite sağlıyor
• 2016 yılına ait gelir tahminleri, artan teslimat sayısı sonucu 500 milyon dolar artış gösterdi
• 2016 GAAP hisse başı faaliyet kazancı ve hisse başına esas faaliyet kazancı (GAAP dışı) tahminleri, ek vergi düzenlemeleri sebebiyle 0,70 dolar artış gösterdi.

image

Boeing, üretim programlarının ve hizmetlerinin güçlü bir şekilde yerine getirilmesinin, lehte olan vergiye kalemleri (hisse başına 0,98 dolar) ve uçak teslimatlarının zamanlamasının sonucu olarak, üçüncü çeyrekteki hisse başına 3,60 dolarlık GAAP kazancını ve hisse başı 3,51 dolarlık esas kazançlarını (GAAP dışı) açıkladı.
Gelire ilişkin tahmin, artan uçak teslimatlarını yansıtarak 500 milyon dolar artış göstererek 93,5 – 95,5 milyar dolar aralığına yükseldi. 2016 hisse başı GAAP kazancı tahmini ise 6,40 – 6,60 dolar aralığından 7,10 – 7,30 dolar aralığına yükseldi. 2016 yılı hisse başı esas faaliyet kazancı (GAAP dışı*) tahmini, hisse başı 0,70 dolarlık lehte vergi matrahı düzenlemelerini yansıtarak, 6,10 – 6,30 dolar aralığından 6,80 – 7,0 dolar aralığına yükseldi. 2011-2012 dönemindeki hisse başı 0,28 dolarlık vergi ödemesi için üçüncü çeyrek lehte vergi düzenlemelerini 2016 yılının ikinci çeyreğinde duyurdu ve önceki tahminlere yansıtıldı.

image
Boeing Başkanı ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Ticari, savunma ve uzay alanlarında gösterdiğimiz sağlam faaliyet performansımız, geleceğimize yatırım yapmaya devam eden ve hissedarlarımıza ciddi nakit dönüşü yapmamızı sağlayan Boeing için üçüncü çeyrekte de güçlü nakit akışı sağladı. Aynı zamanda, bekleyen büyük miktarlardaki ve çeşitli siparişlerimizi daha da güçlendiren önemli başka siparişler de aldık.” dedi sözlerine şöyle devam etti:
“İlk KC-46 üretimine ilişkin sözleşmeler dâhil, 737 MAX, 787-10 ve diğer geliştirme programlarında önemli dönüm noktalarını başarıyla tamamladık. Ekiplerimiz, gelişmeye ilişkin söz konusu çabalarını tamamlamaya ve dünya çapındaki müşterilerine gelişmiş kabiliyetler ve daha iyi bir ekonomi için gerekli altyapıyı sunmaya odaklanmışlardır.”
“Tüm yıla ilişkin taahhütlerimizi yerine getirmek için çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Aynı zamanda, şirket genelinde yoğun biçimde üretkenliğe, ürün kalitesi ve güvenliğine odaklanmamız sayesinde, Boeing’in daha da büyümesini sağlıyoruz.”
Çeyrek dönemdeki faaliyet nakit akışı, sağlam işletme performansını yansıtarak 3,2 milyar dolar oldu. Çeyrek dönem boyunca şirket, 7,5 milyar doları mevcut geri alım yetkisi altında bırakarak 1,0 milyar dolara, 7,6 milyon hisseyi geri aldı. Şirket ayrıca bu çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine oranla hisse başına yaklaşık yüzde 20 artışla toplam 0,7 milyar dolar dolar temettü dağıttı.
Nakit ve tahvil yatırımları çeyrek dönemin başlangıcına oranla 9,3 milyar dolardan 9,7 milyar dolara yükseldi. Tahvil ihracı çeyrek dönemin başından itibaren ihracın yeniden ödenmesi nedeniyle 10,5 milyar dolar oldu.
Çeyrek dönem sonu itibariyle toplam bekleyen iş miktarı çeyrek dönem başındaki 472 milyar dolardan, çeyrek dönem için 15 milyar dolarlık net sipariş de dâhil olmak üzere, 462 milyar dolara düştü.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ