logo

Boeing yeni liderlerini açıklıyor

Boeing yeni liderlerini açıklıyor

Boeing Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Boeing Ticari Uçaklar Başkanı Ray Conner, 2017 yılının sonunda emekli oluyor

Conner’ın yerine Boeing Ticari Uçaklar CEO’su olarak gelecek isim endüstri veteranı McAllister

Boeing Entegre Servis Birimi’nin yeni Başkanı ve CEO’su Stanley A. Deal olacak

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, bu yeni açılımlarla Boeing’in daha da güçleneceğini ve büyüyeceğini söyledi.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dennis Muilenburg yaptığı açıklamada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ray Conner’ın yerine Kevin G. McAllister’ın Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su olarak göreve başlayacağını belirtti. Muilenburg aynı zamanda, şirket bünyesinde ticari uçaklar ile savunma, uzay ve güvenlik birimlerinde mevcut olan müşteri hizmetleri gruplarından oluşan yeni iş birimi Boeing Küresel Servis’in Başkan ve CEO’su olarak Stanley A. Deal’ı atadıklarını da belirtti. McAllister, Boeing’e GE Aviation’dan geçti. Deal ise Boeing’te üst düzey pozisyonlarda çalışmış olan Boeing veteranı 61 yaşındaki Conner, 2017 yılı boyunca Boeing Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye devam edecek. Conner, önümüzdeki aylarda müşteri, tedarikçi, toplum ve hükümet ile ilişkiler ve operasyonlar kapsamında ve müşteri desteğinin sürekliliğini sağlamak üzere işlerin aktarımına ilişkin McAllister ile yakın çalışacak. Conner aynı zamanda, şirketin tek çatı altında entegre servis birimine geçiş yapma sürecine ilişkin stratejik yönetim ve rehberlik hizmetleri verecek. Ayrıca, Ticari Uçaklar Bölümü’nde devam etmekte olan ürün geliştirme stratejisinde yer almaya devam edecek.

conner_ray-photo(Canner Ray)

Muilenburg, “Ray Conner’ın emeklilik süreci ve büyümekte olan küresel hizmetler pazarı vesilesiyle atılan bu adımlar sayesinde, Boeing daha da büyüyüp güçlenerek müşterilerimize, çalışanlarımıza, paydaşlarımıza ve diğer ortaklarımıza ilerleyen yıllarda daha iyi hizmet verecek. Yaklaşık 40 yılı aşkın süre boyunca Boeing’e katkılarından ve liderliğinden ötürü Ray’e müteşekkiriz. Liderlik ve çalışmaları devam eden iş dönüşümü sürecinde Ray’in öngörülerine ve engin deneyimlerinden destek almaya, güvenmeye devam edeceğiz.” dedi.

Stan Deal  Executive Portraits

Stan Deal
Executive Portraits

 

53 yaşındaki McAllister, 2014 yılından bu yana Başkanlığını ve CEO’luğunu yaptığı GE Aviation firmasındaki 27 yılının ardından Boeing ailesine katıldı. Bu pozisyona gelmeden önce, 2008 yılından bu yana Küresel Satış ve Pazarlama biriminin Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak yürüttüğü görevinde, bekleyen işlere ilişkin yaklaşık 25 milyar dolar gibi rekor bir büyüme sağlaması ile biliniyor.

Muilenburg sözlerine şu şekilde devam etti, “Kevin endüstrinin en iyi ve en saygın kıdemli yöneticilerinden olan Kevin’in Boeing’e ve güçlü Ticari Uçaklar ekibimize dâhil olmasından ötürü heyecanlıyız. Kevin, ticari havacılık alanında engin bilgi birikimi ve deneyimi olan tutkulu bir lider. Boeing’i iyi tanıyor; değerlerimizi ve topluma karşı olan sorumluluklarımızı bizimle birlikte paylaşıyor. Aynı zamanda, şirketimizin büyümekte olan ve hayati derecede önem taşıyan bu bölümün yönetimi için gerekli olan sonuç odaklı yaklaşıma ve operasyonel anlamda yeterli iş deneyimine sahip.”

mcallister_kevin-photo(Mc Alister Kevin)

Boeing Küresel Servisler, Ticari Havacılık Hizmetleri ve Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik kapsamındaki Küresel Hizmetler ve Destek grubunun sahip olduğu mevcut temel yetenekleri bir araya getirecek. Bazı savunma ve ticari müşterilere filo desteği iki mevcut iş birimi kapsamında sağlanmaya devam edecek; yeni birim, ileri hizmetlerden oluşan geniş bir portfolyö sunarak aralarında Aviall ve Jeppesen’ın da yer aldığı çeşitli Boeing yan kuruluşlarının kapasitelerini de bir araya getirecek.

52 yaşındaki Deal, havacılık ve uzay alanındaki 30 yıllık deneyimi ile yeni liderlik rolünü üstlenecek. Deal, 2014 yılından bu yana, Boeing’in Ticari Havacılık Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak hizmet etmiş olup yıllar boyu aynı şekilde üstün bir performans sergilemiştir. Daha öncesinde, Tedarikçi Yönetimi, Üretim, Sevkiyat Sistemleri ve Kaliteden sorumlu, Boeing Ticari Uçaklar, Tedarik Zinciri Yönetimi ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. Deal, Boeing’e C-17 askeri uçak programı kapsamında mühendis olarak katıldı ve satış ve pazarlamada üst düzey roller üstlendi.

Muilenburg, Stan’in olağanüstü yeteneklere sahip deneyimli bir lider olduğunu vurgulayarak; “Stan, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ortalama 2,5 trilyon dolar değerinde olan küresel ticari ve savunma hizmetleri pazarındaki payımızı artıracak Boeing entegre servisleri birimi için ideal bir lider. İkinci yüzyılımıza girerken, bu önemli hizmetlerin büyümesini sağlamak, Boeing stratejisinin temelini oluşturan ve müşterilerimize değer katma kapsamındaki çalışmalarımıza ivme kazandıran önemli bir açılım” dedi.

Deal, kısa vadede müşteri beklentilerinin karşılandığından, uzun vadede ise kazançların maksimize edildiğinden emin olarak, yeni işleri yapılandırmak ve organize etmek için detaylı planları vakit kaybetmeden sonuçlandırarak uygulamaya başlayacak. Deal, geçiş süreci boyunca Yönetim Kurulu Başkanı Conner ile Savunma, Uzay ve Güvenlik Başkanı ve CEO’su Leanne Caret ile yakın çalışacak.

Boeing Küresel Servis’in, Aviall’ın hâlihazırda geniş kapsamda varlık gösterdiği Dallas’ta bulunan küçük ana merkezler ile birlikte, şirketin üçüncü büyük iş birimi olarak 2017’nin üçüncü çeyreğine kadar tam olarak faaliyete geçmesi planlanıyor.

İşle ilgili spesifik detaylar ve liderlikle ilgili ek görevlendirmeler yakın gelecekte belirlenecek olup, Boeing Küresel Servis tarafından yürütülen işin büyük çoğunluğunun yakın gelecekte mevcut konumlarını koruması beklenmektedir.

Deal ve McAllister, doğrudan Mulenburg’a raporlama yapacak olup, iş birimi liderleri olarak Caret’le birlikte çalışacaklar. Deal ve McAllister ayrıca şirketin Yönetim Kurulu üyeleridir. Söz konusu görevlendirmeler bugünden itibaren yürürlükte olacaktır.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ