logo

Boeing-SAHA “İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi” düzenlendi

Boeing-SAHA “İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi” düzenlendi

Türkiye’den daha fazla firmanın Boeing’in global tedarik zincirine dahil olması için fırsat sağlamak, Boeing’in ürün performansı ve finansal anlamda karşılanabilirliğinin yanı sıra, Türkiye’deki havacılık sektörünün uzun vadedeki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Boeing, SAHA İstanbul Savunma, Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği ile işbirliği içinde bugün İstanbul’da Boeing-SAHA İstanbul Havacılık Tedarikçi Zirvesi düzenledi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Zirveye çoğunluğu hâlihazırda Boeing tedarikçisi olmayan 100’den fazla şirket katıldı. Zirve kapsamında, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İSO Meclis Başkan Vekili Hasan Büyükdede ve THY Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil açılış konuşmalarını yaptı ve Boeing Tedarik Yönetimi, Uçak, Yapısal ve Malzemeler Başkan Yardımcısı John Byrne sivil havacılık mevcut pazar görünümü hakkında genel bilgi verdikten sonra Boeing ile çalışmak ve tedarikçisi olmak için gereken kriterler hakkında sunuş yaptı. Boeing yetkilileri ayrıca katılımcı firmalar ile birebir görüşmeler gerçekleştirerek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın Işıl yaptığı açıklamada, “Türk havacılık sanayi, Boeing ile köklü işbirliği sayesinde son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti ve kabiliyetler kazandı. Boeing ve SAHA tarafından birlikte düzenlenen bu etkinlik, mevcut ve potansiyel Türk tedarikçilere, Türk havacılık sektörünün Boeing’in tedarik zincirindeki rolünü artırmak amacıyla gelecekteki kazan-kazan fırsatlarına ve Boeing’in önceliklerine ilişkin bilgi alabilme imkânı sunuyor.” dedi.
SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede yaptığı açıklamada, “SAHA İstanbul Kümesinin Havacılık ve Uzay ile ilgili konularda üretim yapan firmaları ile, Boeing yetkililerinin bir araya gelmeleri, Boeing firmasına iyi bir tedarikçi zinciri oluşmasını sağlayacaktır. Türk Sanayicilerinin Boeing için üretim yapması, hem Türkiye hem de Dünya pazarında uçak endüstrisi ile ilgili alanlarda kendilerini geliştirmelerinin önünü açacaktır” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ