logo

Boeing ilk çeyrek blançolarını açıkladı

Boeing ilk çeyrek blançolarını açıkladı
Kazanç, 184 ticari uçak teslimatı, savunma ve servislerin işlem hacmi ile 23,4 milyar dolara yükseldi.
GKGMİ hisse başına kazanç 4,15 dolar, hisse başına esas faaliyet kazancı GKGMİ dışı 3,64 dolar olarak gerçekleşti.
Güçlü faaliyet nakit akışı 3,1 milyar dolar oldu ve şirket 8,9 milyon hisseyi 3 milyar dolara geri satın aldı.
5.800 adedin üzerinde teslim edilmeyi bekleyen ticari uçak ile birlikte şirket rezerv değeri 486 milyar dolara yükseldi.
9,9 milyar dolarlık nakit ve satılabilir senetler güçlü likidite sağladı.
Faaliyet nakit akışı, hisse başına kazanç ve Ticari Uçaklar’dakikazanç beklentileri performansa bağlı olarak artış gösterdi.

Boeing, artan ticari uçak teslimatları, savunma kontratları işlem hacmi ve hizmetlerin büyümesini yansıtan ilk çeyrek kazancını 23,4 milyar dolar olarak açıkladı. (Tablo 1) İlk çeyrekte şirketin güçlü performansını yansıtan GKGMİ hisse başına kazanç 4,15 dolara ve (GKGMİ dışı) hisse başına esas kazanç 3,64 dolara yükseldi.

Faaliyet nakit akış beklentisi gelişen performans ile 15 ila 15,5 milyar dolar arasına yükseldi. Tüm yıl için, GKGMİ hisse başına kazanç beklentisi 0,5 dolar artarak 16,40 dolar ila 16,60 dolar arasına yükselirken, hisse başına esas kazanç (GKGMİ dışı) beklentisi 14,30 dolar ila 14,50 dolar arasına yükseldi.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su DennisMuilenburg, “Şirketimiz genelinde, ekiplerimiz çeyrek boyunca yüksek seviyede bir performans gösterdiler. Üç iş alanımızda da gelir ve kazanç büyümesini hızlandırarak, karlılığı ve faaliyet nakit akışını artırdılar ve müşterilerimize daha çok değer kazandırdılar. Müşterilerimiz çeyrek boyunca, 221 adet net ticari uçak siparişi de dahil olmak üzere, savunma, hizmet ve ticari teklifler için verdikleri siparişlerle bizim ürün ve hizmetlerimizin değerini takdir etmeye devam ediyor.” dedi.

Muilenburg, “Bu çeyrek boyunca, Kuveyt ile 28 adet F/A-18 Super Hornet Savaş Uçağı için ön sözleşme ve Füze Savunma Ajansı ile yerde konuşlu Midcourse Savunma programı sözleşmesinin uzatılması da dahil olmak üzere önemli iş anlaşmaları yaptık ve Space Launch System için ilk intertankdonanımının NASA’ya teslimatını gerçekleştirdik. 737 MAX 7’nin ilk uçuşunu gerçekleştirdik ve ilk 787-10 ve 737 MAX 9 teslimatlarını yaptık.  Hizmetlerimiz kapsamında, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Chinook filosunu desteklemek için bir sözleşme imzaladık. Ayrıca, Aeromexico ile iniş takımı değişimi programı sözleşmesi imzaladık ve dijital çözümler portföyümüzü tamamlamak için Self Servis Analitiğini yayınladık. Tüm bu kilometre taşları, One Boeing stratejimizin gücüyle müşterilerimize sunduğumuz değeri gösterdi. Ekibimizin güçlü birinci çeyrek performansı, iş alanlarımızdaki olumlu piyasa görünümü ve üretim ve geliştirme programlarımızdaki güvenimiz, bu yıl için beklentimizi güçlendirecek sağlam bir temel oluşturuyor. Önümüzdeki süreçte de müşterilerimize ve hissedarlarımıza olan taahhütlerimizi yerine getirebilmek için, disiplinli büyüme stratejimiz, karlılığımız ve nakit akışımız sürekli odağımızda olmaya devam edecek.” diye belirtti.  

Bu çeyrekteki 3,1 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı, planlanan yüksek adette ticari uçak üretim oranlarını, gelişmiş performansı ve tahsilat ve giderlerin uygun zamanlamasını yansıtmaktadır. Bu çeyrek boyunca, şirket 8,9 milyon hisseyi 3 milyar dolara geri satın almıştır ve 15 milyar doları da tahmini olarak önümüzdeki iki yıllık süreçte tamamlanması beklenen mevcut geri satın alma yetkisine ayırmıştır. Şirket aynı zamanda 1 milyar dolar temettü ödemesi gerçekleştirmiştir. Geçen yıl bu zamanla kıyaslandığında hisse başına temettüde yüzde 20’lik bir artış görülmüştür.

#

SENDE YORUM YAZ