logo

Boeing destekli “Merak Makinesi” artık Türkiye’de…

Boeing destekli “Merak Makinesi” artık Türkiye’de…

Çocukların STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarındaki becerilerini geliştirmek ve bu alanlara ilgi duymalarını sağlamak amacıyla, Boeing mühendislerinin desteği ile geliştirilen Merak Makinesi mühendislik tasarım projesi artık Türkiye’de.

 Boeing mühendislerinin desteği ile Amerika’da Iridescent sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen ve hâlihazırda Amerika’daki okullarda uygulanmaya devam eden “Curiosity Machine” (Merak Makinesi) programı, havacılık ve uzay sektörünün önde gelen firmalarından olan ve bu yıl yüzüncü yaşını kutlayan Boeing’in desteği ile artık Türkiye’de. Program, Türkiye’de bilimin toplumsal yaşamın odağında yer almasına yönelik faaliyetler yürüten Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte hayata geçirildi.

Merak Makinesi’nin lansmanı, 16 Kasım tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezinde gerçekleşti.

Program, çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi, mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı amaçlamaktadır. İlk yılında İstanbul’daki devlet okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarında öğrenim gören 1300 çocuğa erişmesi hedeflenen programın ilerleyen yıllarda farklı illerde de uygulaması gerçekleştirilecek. Program, çoğunluğu mühendislik ve eğitim fakültelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin gönüllü desteği ile uygulanacak. Çocuklar gönüllülerin rehberliğinde, basit geri dönüşüm malzemelerinden temel mühendislik prensipleri doğrultusunda teknolojik tasarımlar yaratırken, tasarımlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını daha detaylı kavrayacaklar.

boeing merak_makinesi

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bilim Kahramanları Derneği olarak; bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yaparak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz tüm faaliyetlerimizde, ulusal ve uluslararası işbirliklerimiz çok önemli bir yer tutuyor. Uzay ve havacılık alanında önde gelen firmalarından birisi olan Boeing ile çocukları bilimle buluşturacak bu özel projede buluştuğumuz için memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın yaptığı konuşmada, “Çocukların yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi ve mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı hedefleyen ve Boeing desteği ile Amerika’daki okullarda hâlihazırda uygulanmakta olan bu programı Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyuyoruz. Merak Makinesi mühendislik tasarım programı, Boeing mühendislerinin gönüllü katkılarıyla, çocukların kendilerini bilim insanı, mühendis, yatırımcı ve etkili girişimci olarak hayal edebilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Programı, Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte Türkiye’de uygulayacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yüzüncü yıl kutlamalarımız, çocuklarımıza ve gençlerimize bilim ve mühendislik konularında ilham vermek ve ilgilerini çekmek için doğru bir fırsat. Boeing’in gurur veren yüz yıllık geçmişine ve Türkiye ile 70 yılı aşan köklü ortaklığına baktığımızda, “Sırada ne var?” sorusu da akıllara geliyor. Bu soruya, bu programa katılacak günümüz çocukları ve gençleri bilim ve teknoloji ile yanıt verecek; çünkü Türkiye’nin geleceğini onlar şekillendirecek.” dedi.

 

 

#

SENDE YORUM YAZ