logo

Boeing, 2018 beklentilerini açıkladı

Boeing, 2018 beklentilerini açıkladı

Boeing Rekor 2017 Sonuçlarını ve 2018 Yılına İlişkin Beklentilerini Açıkladı.
1 Şubat 2018
2017 Dördüncü Çeyrek
• Güçlü performans ile 2,9 milyar dolar faaliyet nakit akışıyla işletme kazançları rekor kırarak 3 milyar dolar oldu.
• Güçlü teslimatlar, performans ve vergi reformu ile GAAP (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) EPS (hisse başı kazanç) 5,18 dolar ve esas faaliyet kazancı (GAAP dışı) 4,80 dolar oldu.
2017 Yılı
• 13,3 milyar dolarlık rekor faaliyet nakit akışı; 46,1 milyon hisse 9,2 milyar dolara geri alındı.
• 93,4 milyar dolarlık gelir, rekor sayıda 763 ticari uçak teslimatını yansıtmaktadır.
• Rezervler rekor sayıdaki 5.864 ticari uçak siparişleri de dahil olmak üzere 488 milyar dolar seviyesinde devam etti.
• 10 milyar dolarlık nakit ve pazarlanabilir hisse güçlü likidite sağlamaktadır.
2018 Yılına Bakış
• Faaliyet nakit akışının yaklaşık 15 milyar dolara çıkması beklenmektedir.
• 810-815 arası ticari uçak teslimatıyla 96-98 milyar dolar arasında gelir beklenmektedir.
• 2018 GKGMİ EPS’nin 15,90 ile $16,10 esas kazanç beklentisinin (GKGMİ dışı) 13,80 ile 14,00 dolar arasında olması beklenmektedir.

The Boeing Company, dördüncü çeyrekte GKGMİ hisse başı kazancını 5,18 $ ve esas (GKGMİ-dışı) hisse başı kazancını 4,80 $ olarak açıkladı. Bu rakamlar hisse başı 1,74 $ getiren olumlu vergi reformunun yanı sıra rekor teslimat programını ve güçlü bir performansı da yansıtmaktadır. (Tablo 1).
Güçlü uygulamalar ve olumlu vergi reformu ile 13,43 $ GKGMİ hisse başı kazanç ve 12,01 $ hisse başı kazanç (GKGMİ-dışı) verileriyle tüm yıl için gelir 93,4 milyar dolar oldu.
Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Boeing’de tüm ekiplerimiz disiplinli üretim, geliştirme programları, geliştirilen hizmetler, müşteriye teslim edilen değerlerle rekor bir finansal ve operasyonel performans yılı geçirdiler. Bu performans çalışanlarımıza ve işimize daha fazla yatırımı, hissedarlarımıza da daha fazla kazancı mümkün kıldı. 2017’de ilk 737 MAX uçaklarını teslim ettik, 737 MAX 10 programını başlattık ve 787-10’un ilk uçuşunu tamamladık ve bu süre zarfında her zamankinden daha fazla ticari uçak teslim ettik. ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek ilk KC-46 Tanker’i uçurduk, Kara Temelli Stratejik Caydırıcı program için ön sözleşme imzaladık. Katar’la 36 adet F-15 uçağı için sözleşme imzaladık. Yıl içinde ürünlerimizin daha uzun ömürlü olması için Boeing Global Services’i başlattık ve pazarın çok önünde bir büyümeyi başardık.” dedi.
Muilenburg yaptığı açıklamada, “Aurora Flight Sciences’ın satın alınması da dâhil olmak üzere yeni kapasiteler geliştirerek ve HorizonX inovasyon organizasyonunu başlatarak birbirini tamamlayan kapasiteler geliştirmeye yatırım yaptık. Böylece, yeni hizmetler ve ürünler geliştirerek gelecek pazarlar ve büyüme için kendimizi aktif olarak konumlandırdık. Ekiplerimiz, geleceğe dönük olarak, müşterilerimize, çalışanlarımıza ve hissedarlarımıza en iyi değeri sunmak üzere odaklanmaya, inovasyon, büyüme ve verimlilik yoluyla kazanmaya ve pozisyonumuzu dünyanın lider havacılık ve uzay firması olarak sürdürmeye devam etmektedirler.” diye belirtti.
Dördüncü çeyrekteki 2,9 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı güçlü işletme performansından kaynaklanmaktadır. Bu çeyrekte şirket 1,7 milyar dolar karşılığı 6,7 milyon hisseyi geri satın almıştır ve hissedarlarına 0,8 milyar dolar temettü ödemiştir. Tüm yılda şirket 9,2 milyar dolar karşılığı 46,1 milyon hisse geri satın almıştır ve 3,4 milyar dolar temettü ödemiştir. Güçlü nakit üretimi ve firma görünümüne güvene dayalı olarak, yönetim kurulu Aralık ayında çeyrek dönem için hisse başı temettü oranını yüzde 20 artırmış, var olan hisse geri alım programını 18 milyar dolarlık yeni yetkilendirmeyle değiştirmiştir. Yeni yetkilendirme altında hisse geri satın alımlarının önümüzdeki 24-30 ay içinde yapılması beklenmektedir.
Nakit ve pazarlanabilir hisseler tutarı, çeyreğin başından bu yana değişmeyerek 10 milyar dolarda kalmıştır. Çeyreğin başında 10,8 milyar dolar olan borç tutarı 11,1 milyar dolar olmuştur.
Şirketin çeyrek başında 474 milyar dolar olan teslim edilecek sipariş tutarları, dördüncü çeyrekteki 40 milyar dolarlık net sipariş tutarı da dahil olmak üzere çeyrek sonunda 488 milyar dolara çıkmıştır.
Segment Sonuçları
Ticari Uçaklar

Dördüncü çeyrek için Ticari Uçak gelirleri planlı yüksek teslimat hacmi ve karmasıyla 15,5 milyar dolara yükselmiştir. Dördüncü çeyrek faaliyet karı güçlü uygulamaları yansıtacak şekilde %11,5’e yükselmiştir.
Çeyrek boyunca, Ticari Uçaklar rekor sayıda 209 uçak teslim etmiştir. 787 programı, ilk müşterisi Singapur Havayolları’na teslim edilmesi beklenen 787-10’un tanıtımını yaptı. 737 programı çeyrek boyunca 44 adet MAX uçağı teslimatını gerçekleştirmiştir. 737 MAX başlangıcından bu yana, flydubai’den yeni 177 uçak siparişi de dâhil olmak üzere, 4.300 sipariş almıştır. 777X geliştirme çalışmaları devam etmekte olup ilk 777X test uçağının üretimi başlamıştır.
Ticari Uçaklar çeyrek boyunca 414 net sipariş almıştır. Teslim edilecek siparişlerin sayısı, 421 milyar dolar tutarında 5.800 uçaktır.
Savunma, Uzay & Güvenlik
Savunma, Uzay ve Güvenlik dördüncü çeyrek gelirleri yüksek sayıdaki silah teslimatları ile 5,5 milyar dolara çıkmıştır ve dördüncü çeyrek faaliyet karı yüzde 10’a olmuştur.
Dördüncü çeyrek boyunca, Savunma, Uzay ve Güvenlik Katar’a 36 gelişmiş F-15 satmak için ABD Hava Kuvvetleri ile bir sözleşme imzalamıştır. KC-46 Tanker programı çerçevesinde ilk KC-46 Tanker uçağını Japonya’ya satmak için bir sözleşme imzalanmıştır. 767-2C uçağı için, KC-46 Tanker uçağının temel tasarımının güvenilir olduğunu onaylayan FAA sertifikası alınmıştır. Ek olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmeden önce bir gereklilik olan Design Certification Review başarılı bir şekilde tamamlanmış ve Ticari (Kabin) Ekibi programında ilerleme sağlanmıştır.
Savunma, Uzay ve Güvenlik bölümünün teslim edilecek siparişler tutarı, yüzde 40’ı uluslararası müşterilere ait olmak üzerev 50 milyar dolardır.

Küresel Hizmetler
Küresel Hizmetler dördüncü çeyrekte portföyümüzde büyümeyi yansıtacak şekilde gelirlerini 4 milyar dolara çıkarmıştır. Dördüncü çeyrek faaliyet karı, ticari parçalar karmasını yansıtacak şekilde yüzde 15.4’e çıkmıştır.
Çeyrekte, Küresel Hizmetler, F-15 Katar Destek Programı sözleşmesi ve All Nippon ile 787 iniş takımları değişim programı için bir anlaşma imzaladı. Hindistan, P-8I Poseidon eğitimi için BGS’yi (Boeing Küresel Hizmetler) seçti. Küresel Hizmetler ilk 737-800 Boeing Converted Freighter uçuş testine başladı ve GECAS’dan yedi dönüştürme siparişi aldı. Çeyrekte 1 milyar dolar yıllık gelire ulaşan portföy ile büyümenin anahtarı dijital çözümler genişlemeye devam etti.
Görünüm
Şirket, daha önce planlandığı gibi, 2018’in ilk çeyreğinde gelir takdir standardı (ASC 606) ve emekli aylığı ve emeklilik sonrası muhasebe değişiklikleri (ASC 715) olmak üzere iki yeni muhasebe standardı benimsemektedir. Şirket yatırımcıların 2018 finansal görünümünü anlamalarına yardımcı olmak amacıyla ibraz edilen belgelerde ve aşağıda (Tablo 8) bu karşılaştırmalı bilgiyi sunmaktadır.

#

SENDE YORUM YAZ