logo

Boeing 2017 hedeflerini açıkladı

Boeing 2017 hedeflerini açıkladı

Boeing Dördüncü Çeyrek Sonuçlarını ve 2017 Yılına İlişkin Beklentilerini Açıkladı
2016 Dördüncü Çeyrek Sonuçları
• Sabit faaliyet performansına bağlı olarak faaliyet nakit akışı 2,8 milyar dolar oldu
• GKGMİ hisse başına kazanç 2,59 dolar, hisse başına esas faaliyet kazancı (GKGMİ dışı) 2,47 dolar oldu.
Tüm Yıl 2016
• 926 ticari ve savunma uçağı teslimatı ve servis büyümesi 94,6 milyar dolar kazanç yansıtmakta
• Rekor faaliyet nakit akışı 10,5 milyar dolar; 55,1 milyon hisseyi 7 milyar dolara tekrar satın aldı
• Rezervler 5700 ticari uçak siparişleri ile 473 milyar dolar seviyesinde seyretti
• 10 milyar dolarlık nakit ve hisse senetleri güçlü likidite sağlamakta
2017 Yılına Bakış
• Faaliyet nakit akışın tahmini olarak 10,75 milyar dolar artış göstermesi beklenmekte
• 2017 yılı GKGMİ hisse başına esas kazanç beklentisi 10,25 ila 10,45 dolar arasında; hisse başına esas kazanç beklentisi (GKGMİ dışı) 9,10 ila 9,30 dolar arasında.

Boeing rapor

Boeing, üretim programları ve hizmetlerinin güçlü bir şekilde yerine getirilmesinin sonucu olarak, 23,3 milyar dolar seviyesindeki dördüncü çeyrek gelirini, GKGMİ hisse başına 2,59 dolarlık kazancını ve (GKGMİ dışı) hisse başına 2,47 dolarlık esas kazancını açıkladı (Tablo 1).
Şirket bazında artmakta olan güçlü ticari teslimatlar ve hizmetlerin yansımalarıyla tüm yıla ilişkin kazanç 94,6 milyar dolar oldu. GKGMİ hisse başına kazançta 7,61 dolara, (GKGMİ dışı) hisse başına kazançta ise 7,24 dolara ulaşıldı.
2017 beklentisi GKGMİ hisse başına kazancı 10,25 ila 10,45 dolar, (GKGMİ dışı) hisse başına kazancı 9,10 ila 9,30 dolar arası olarak belirlenmiştir. Kazanç beklentisi, 760 ila 765 arası ticari teslimat artışı ile 90,5 milyar dolar ila 92,5 milyar dolar arasında gerçekleşti. Faaliyet nakit akışının tahmini olarak 250 milyon dolar artarak 10,75 milyar dolara yükselmesi, sermaye masraflarının ise tahmini 300 milyon dolar azalarak 2,3 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.
Yönetici Genel Başkan CEO Dennis Muilenburg, “Güçlü bir dördüncü çeyrek faaliyet performansı ve stratejik bir odaklanma ile yüzüncü yılımızda uzay ve havacılık pazarındaki önderliğimizi daha da genişlettik ve Boeing’i ikinci yüzyılında devamlı büyüme ve başarı sağlayacağı konuma getirdik” dedi.
“Sektöre ticari uçak teslimatlarında art arda 5 yıl boyunca liderlik ettik. Savunma, uzay ve hizmet alanlarında başarılı satışlar gerçekleştirdik, yeniliklere ve insana yatırımı destekleyen rekor faaliyet nakit akışını yarattık ve hissedarlara önemli geri dönüşler sağladık.”
“İleriye dönük olarak; yeni entegre hizmetler birimimizi güçlendirerek ve müşterilerimize, hissedarlarımıza ve çalışanlarımıza daha iyi hizmet vermek için büyümekte olan küresel uzay ve havacılık sektöründe daha da büyük bir pay edinerek, 500 milyar dolarlık geniş ve çeşitli sipariş rezervlerimizden yükselen bir nakit ve karlılık değeri elde edebilmek için verimliliği ve program yönetimini hızlandırmakta kararlıyız.”

Çeyrek dönemdeki faaliyet nakit akışı; sabit faaliyet performansı, disiplinli nakit yönetimi ve az da olsa harcamaların ve gelirlerin zamanlamalarının da etkisiyle 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek dönem içerisinde, şirket 500 milyon dolar değerinde 3,7 milyon hissenin yeniden alımını yaptı ve temettü olarak 672 milyon dolar ödedi. Tüm yıl süresince, şirket 7 milyar dolar değerindeki 55,1 milyon hissenin

yeniden alımını gerçekleştirdi ve temettü olarak 2,8 milyar dolar ödedi. Güçlü nakit yaratımına ve şirketin beklentilerine bağlı olarak, Aralık ayında hisse yeniden alım programı Yönetim Kurulu tarafından 14 milyar dolara yükseltildi ve bu karar çeyrek bazındaki temettüyü %30 oranında yükseltti. Hisseye ilişkin yeniden alımların önümüzdeki 24 ya da 30 aya kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Çeyrek dönemin başlangıcındaki 9,7 milyar dolarlık menkul kıymetlerdeki nakit ve yatırımlar toplamı, çeyrek dönemin sonunda 10 milyar dolara yükselmiştir. Borçlar, yeniden ödenmeleri sebebiyle çeyrek dönemin başındaki rakamdan 10 milyar dolara gerilemiştir.
Şirkete ait toplam rezervler, çeyrek dönemin başında 462 milyar dolar iken, çeyreğin sonunda 473 milyar dolara yükselmiştir. Bu rakam, çeyrek dönem boyunca alınan 32 milyar dolarlık net siparişi de kapsamaktadır.
Alt Birim Sonuçları
Ticari Uçaklar
Ticari Uçakların dördüncü çeyrek geliri, planlanandan daha yüksek teslimat hacmi ile 16,2 milyar dolara yükseldi. Teslimat karması, düşük AR-GE ve yüksek performansa ek olarak, daha önce belirlenen değişiklilerin uçağın ön yapım sürecine dahil edilmesi ile gerçekleşen KC-46 Tanker programındaki 243 milyon dolar ön vergi ödemesinin kısmi telafi yansıması ile birlikte dördüncü çeyrek faaliyet kârı yüzde 9,1’di.
Bu çeyrek dönem içerisinde Boeing, 500’üncü 787 Dreamliner uçağının teslimatını gerçekleştirdi ve ilk 787-10 uçağının son montajına başladı. 737 programı, GE Capital Aviation Services tarafından verilen 75 adet 737 MAX 8 ve SpiceJet şirketinin 100 uçak siparişi dahil, 737 MAX için toplamda 3.600’den fazla sipariş almıştır.
Ticari Uçaklar, çeyrek dönem süresince 288 net sipariş almıştır. Rezervler 416 milyar dolar değerindeki yaklaşık 5.700 uçak ile gücünü korudu.
Savunma, Uzay ve Güvenlik (BDS)
Savunma, Uzay ve Güvenlik (BDS)’in dördüncü çeyrekteki geliri 6,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. BMA’da KC-46 Tanker program için 69 milyon vergi öncesi ödeme yansımasıyla dördüncü çeyrek faaliyet kârı yüzde 11,8 olarak gerçekleşti.
Yüzde 11,0’lik faaliyet karı ile birlikte, Boeing Askeri Uçakların (BMA)’ın düşük planlanmış teslimat karmaları sonucu dördüncü çeyrekteki geliri 2,6 milyar dolar oldu. Bu çeyrek süresince, F-15 ve F/A-18 savaş jetleri ve Chinook ve Apache helikopterlerinin satışları ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandı ve kontrat görüşmelerinden önce ABD’ye yabancı askeri satış sürecinin son kısmına erişmiş oldu.

Ağ ve Uzay Sistemleri (N&SS), faaliyet karlılığı yüzde 8,7 olan daha düşük uydu hacmi sonucu dördüncü çeyrekteki geliri 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu süreçte, sekizinci Genişbant Küresel SATCOM uydusu geliştirilmiş dijital yük kapasitesiyle fırlatıldı.
Küresel Hizmet ve Destekler (GS&S) düşük hacimli Uçak Modernizasyonu ve Tedariği sonucu dördüncü çeyrek geliri 2,4 milyar dolar oldu. Faaliyet kârı, kontrat karması yansımasıyla yüzde 14,9 olarak gerçekleşti. Bu çeyrek dönem süresince, GS&S tarafından 14 NATO Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Sistemi (AWACS) uçağından ilkine dijital kokpit geliştirme çalışmaları tamamlandı.

Boeing rapor

#

SENDE YORUM YAZ