logo

Bilim insanlarından UUİ için tehlikeli senaryo

Bilim insanlarından UUİ için tehlikeli senaryo

1998’de inşası tamamlanan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), beklenen çalışma süresi geçerken, bilim inşaları istasyonun kullanımının sona ermesinden sonraki senaryolar için çalışıyor.

Uzay ajansına bağlı Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli’nin (ASAP) perşembe günü düzenlenen toplantısında yetkililer, istasyonun atmosfere kontrolsüz biçimde giriş yapması halinde insanların üzerine düşebileceğinden korktuklarını dile getirdi.

Toplantıda istasyonu yörüngesinden çıkarıp çekmek için özel bir “uzay römorkörü” inşa edilmesinin zorunluluk olduğu belirtildi.

ASAP Başkanı Patricia Sanders, “UUİ’nnin ömrünün sonuna geleceği gün kaçınılmaz. O günü biz belirleyemeyebiliriz. İstasyonun kontrolsüz şekilde yörüngeden çıkmasına izin vermemiz düşünülemez” ifadelerini kullandı.

“İstasyon çok büyük ve Dünya’nın geniş bir bölgesinde insanlar için aşırı tehlike oluşturacaktır” diyen Sanders “Bir felaketi önlemek istiyorsak, bunun için şimdi kaynak sağlanması gerekiyor” dedi.

İlk değil ama boyut olarak riskli

Bir uzay aracının yörüngeden çıkması NASA için yeni bir şey değil.

Ancak UUİ’nin boyutu daha büyük bir risk oluşturuyor ve daha fazla hassasiyet gerektiriyor.

Uçtan uca 358 metrelik uzunluğuyla UUİ, düşmesi ve atmosferi tek parça halinde aşması durumunda kolaylıkla tüm bir stadyumu ezebilir.

2030’a kadar kullanımdan kaldırmak isteniyor

NASA, UUİ’yi 2030’a kadar kullanımdan kaldırmak istediğini ve bunu bir çeşit römorkörle yapmayı planladığını belirtiyor.

Buna göre söz konusu römorkör, istasyonu atmosfere doğru itecek ve kendisi bu esnada yanarak yok olurken UUİ parçalarının yerleşimlere uzak bir noktaya düşmesini sağlayacak.

NASA yetkilileri, römorkörü “geliştirmeye başlamak” için yaklaşık 180 milyon dolar tahsis edildiğini açıkladı.

Ancak aslında istasyonu inşa etmenin maliyeti 1 milyar dolara kadar çıkabilir.

NASA, bu maliyetleri karşılamak için gelecek yıl için bütçenin 27,2 milyar dolara çıkarılmasını talep etti.

Öte yandan haziran ayında ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan 2023 Mali Sorumluluk Yasası, uzay ajansının muhtemelen bütçe kesintilerine maruz kalacağı anlamına geliyor.

Sanders, bu kesintiler gerçekleşirse NASA’nın “zor seçimler” yapmak zorunda kalacağını belirtiyor.

#

SENDE YORUM YAZ