logo

Aycı, yabancı gazetecilere 15 Temmuz FETÖ darbesini anlattı

Aycı, yabancı gazetecilere 15 Temmuz FETÖ darbesini anlattı

Türk Hava Yolları 15 Temmuz kalkışmasını dünyaya doğru şekilde anlatabilmek için 120 yabancı gazeteciyi İstanbul’da ağırlıyor.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ağırlamış oldukları yabancı basına 15 Temmuz FETÖ’nün gerçekleştirmiş olduğu darbe kalkışması ve 28 Haziran’da yaşanan terör saldırısını anlattı.

THY’de diğer Türk Makamları gibi darbe girişimini dünyaya doğru bir şekilde anlatmaya çalışırken, sefer düzenlenen 116 ülkede görevli personellerini harekete geçirdi.

Türkiye’de 15 Temmuz günü yaşanan darbe kalkışmasını anlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “biz THY olarak, Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı görevlerimiz arasında yer alan gerçekte ne olduğunu ne yaşandığını ve şu anda yaşanan her şeyin ne olduğunu iyi algılanması, iyi anlaşılmasını istiyoruz. Özellikle iletişimde olup operasyon yaptığımız dünyadaki 116 ülkede 294 destinasyon da, özellikle kanaat önderlerine, basınına, sosyal medyasını yönlendiren önemli isimlere ve buradaki salona topladığımız yaklaşık 18 ülkeden 120 gazeteciye, sosyal medya yazarına anlatmak istiyoruz” dedi.

Aycı, Japonya, Hindistan, Çin, Kazakistan, Singapur, Bangladeş, Moğolistan, Malezya, ve Tapei’den temsilcilerin bulunduğunu belirterek, “Onlara 15 Temmuz sürecini olayın nasıl yaşanıp sonrasında neler olduğunu anlatacağız. Ayrıca THY’nin havacılık sektöründe ne ifade ettiğini anlatacağız. Böylelikle kendi sektörümüz çerçevesinden, kendi yaşadıklarımız çerçevesinden hem ülkemizle ilgili hem de THY ile ilgili birkaç bacaklı tanıtım stratejisine devam edeceğiz. Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Ahmet Olmuştur ve ekibi, basın müşavirliğimiz ciddi çalışmalar yaptı” şeklinde konuştu.

Ağustos ayındsa yayınlanan SKY Life Dergisinde 15 Temmuz’u anlatan Milli İrade dosyası yaptıklarını ifade eden Aycı; “O milli irade dosyasıyla ilgili olan sayının içerisinde “milli irade” dosyası olarak nelerin yaşandığını ve dünyadan gelen değerlendirmeleri verdik. Ayrıca Anadolu Ajansının hazırlamış olduğu kitapçığı dağıttık. Dağıtmaya da devam ediyoruz uçaklarımızda” dedi.

Aycı söyle devam etti;Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine halkın sokaklara döküldüğünü ve darbeyi önlenmiş oldu. Halk tarafından darbecilere karşı sivil bir mücadele başladı. Darbeciler 260 kişi şehit etti. Polisimiz ve askerimiz içinde bu darbeye inanmayan subaylarımız milletimiz sahaya çıktı ve Cumhurbaşkanımız sahaya indi. Her şeye rağmen bütün risklere rağmen Cumhurbaşkanımız AHL’ye indi gelip burada halkla birlikte oldular. Bütün ülke tek vücut olup bu darbeyi önledik” dedi.

Milletimiz ülkesini korumak için ne kadar sağduyulu olduğunu gösterdiğini belirten Aycı, “Dünyadan bu süreçte bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Türkiye’de 2.5 milyonun üzerinde mülteci var” dedi.

Suriye’den bizim hemen sınırımızda yaşanan dramlara sessiz kalamayacaklarını ifade eden Aycı; “O yüzden onlara kapılarımızı açtık, biz böyle bir ülkeyiz. Bu milleti oyunlarla elimizden almak isteyen FETÖ örgütüne bu ülkeyi teslim etmeyecek kadar da vatan millet vatandaşlık ülke sevgisi demokrasiye hukuka bağlılık nedir bilen bir ülkeyiz” şeklinde konuştu.

FETÖ terör örgütü konusunda uyarıda bulunan Aycı, “Bu örgüt önce eğitimle başladı, dindarlar olarak ortaya çıktılar. Eğitim faaliyetleriyle  ülkede sempati  kazandılar. Okullar kurdular. Okullara yardımcı olması amacıyla kurslar dershaneler kurdular. Eğitim sisteminde önemli bir yer ve gelir elde ettiler. Bu maddi kaynaklarla başka sektörlerde ticaret yapmaya başladılar. Her alanda var oldular. 30-40 yıl boyunca ülkede her kurumun her kuruluşun içine girmeye muvaffak oldular. Yetmedi  yurtdışında örgütlendiler. Afrika’da sizin ülkelerinizde Çin de okulları var Afrika’da, ABD’de okulları var. O ülkelerde en üst düzey insanların çocuklarını bu okullara eğitmeye başladılar ve büyük bir sempati kazandılar. Bunların gerçek yüzünü bilmediğimiz dönmelerde bizlerden devşirdikleri güçle bir çekim merkezi oldular. Bir gün öyle bir güce eriştiler ki kendi yayın organlarını kurdular. En sonunda geldikleri noktada kendilerini öyle güçlü hissettiler ki günün sonunda bir darbe girişimi ile ülkeyi devralmak gidecek bir sürecin yolunu kendilerine açtılar. Ülke olarak buna şahit olduk ama çok şükür 15 Temmuz gecesi 16 Temmuz sabahı ülke olarak son verdik. Kendilerini gizlemeyi çok iyi biliyorlar. Sizlerin eğitim sisteminde bulunan bu okullara da dikkat etmenizi öneririz.  Sizin ülkenize verecekleri zararı tahmin bile edemezsiniz. Biz edemediğimiz içinde bunu yaşadık. O yüzden sizlerin yaşamasını istemeyiz. Türkiye vatandaşları olarak yaşadığımız tecrübeyi sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerin halkınız bizim çektiklerimizi çekmesin” dedi.

THY, 28 Haziran terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında bu olayların THY’ye 40 milyon dolar üzerinde ek maliyet getirdiğini söyleyen Aycı, “olaylardan sonra biletleri kayıtsız şartsız değiştireceğimizi söyledik. 1933’den bu yana 82 yıllık bir aile olarak bizler biletlerimizin ve markamızın arkasında durduk. Yolcularımızı en iyi şekilde ağırlamanın peşinde olduk. Bu iki olayın peşinden yapılan değişikliklerin maliyeti 40 milyon doları geçmiştir. THY ailesi olarak her daim yolcularımızı ağırlamak için bunun önemli bir ilişki-iş ortaklığı olduğuna inanıyoruz” dedi.

İstanbul’a yapılan Yeni havalimanının bitmesiyle büyümeye devam edeceklerini söyleyen Aycı, “Atatürk Havalimanı Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından birisidir. Avrupa’nın  1 numarası Heartrow 2 Numara Paris Charles de Guelle 3 Numara Atatürk Havalimanı 4 Numara  Frankfurt. Çok yakın bir zamanda Charles De Gulle’yi geçeceğiz su anda ikincilik mücadelesi veriyoruz. Yaklaşık 2.5-3 yıl içinde Heartow’un önünde olacağız. Yeni yapılan havalimanımız 2018 yılında devreye girecek. Dünyanın en büyük en modern ve en güvenli havalimanlarından  birini inşaa ediyoruz. Bu havalimanında 90 milyonla başlayacak yolcu kapasitesi 150 milyona çıkacak. Çok önemli bir aktarma merkezi olacak.  Yeni hatlar açarak büyümeye devam edeceğiz. Asya pazarı bizim için önemli bir pazar. Türk milleti olarak kökenimiz bir tarafı Orta Asya o nedenle bizler kökü oralara dayanan bir ülke Local dilinde  yeni kabin memurları alarak sizlere sizlerin dilinde hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yeni açtığımız Launge’larla birlikte sizleri havalimanında en iyi şekilde ağırlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

#

SENDE YORUM YAZ