logo

Aycı; “Kahraman Ailelere Sahip Çıkmalıyız”

Aycı; “Kahraman Ailelere Sahip Çıkmalıyız”

THY Yönetim Kurulu Başkan’ı İlker Aycı, Atatürk Havalimanında meydana gelen terör saldırısından sonra incelemelerde bulundu. Aycı, Avrupa’nın en önemli meydanlarından birisi olan Bürüksel Havalimanında meydana gelen terör saldırısından 12 gün sonra hizmete açıldığını hatırlatarak; “Atatürk Havalimanı 6 saat sonra açıldı” dedi.
FAA’nın uçuş yasağını kaldırması ile ilgili değerlendirmede bulunan Aycı; “ABD Federal Sivil Havacılık Dairesi (FAA) önce Türkiye-ABD arasındaki uçuşları askıya aldı daha sonra bu yasağı kaldırdı. Konuyla ilgili olarak yönetici arkadaşlarımız temas kurdular. Hem bizimle, hem bakanlıklarımız kanalıyla, hem Dışişleri Bakanlığıyla irtibat halindeler. Biz gece boyunca Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç beyefendiyle, Birinci Müsteşarımız Tugay Bey ile irtibat halindeydik. Sayın Büyükelçimiz ile sürekli telefon diplomasimizi sürdürdük” şeklinde cevap verdi

image
Atatürk Havalimanı Gidiş terminalinde teröristi vurarak büyük bir kahramanlık ortaya sergileyen Polis Yüksel D’yi hastanede ziyaret eden Aycı, “Havalimanında bir sürü isimsiz kahraman vardır. Polisimiz elindeki silahıyla, Kaleşnikof’la ateş ederek gelen bir adamın karşısına tek tabanca ile çıkıp onunla mücadele edecek kadar kendisinde bu cesareti bu sorumluluğu, bu vatan sevgisini, görev sevgisini bilen arkadaşımız. Biz dün gece o kardeşimizi ziyarete gittik hastanede. Kendisine de mermi isabet etmiş. Çatışmada vurulduğunu hissetmemiş önce. Vuruşmaya devam etmiş. Sonra teröristi vurduktan sonra yanına gidiyor ve üzerindeki bomba düzeneğini görünce uzaklaşmaya çalışıyor. Ancak terörist bombayı patlatıyor. Polisimiz o teröristi vurup indirmese belki çok daha büyük katliam olacaktı” diye konuştu.
Böyle kahraman ailelere sahip çıkılması gerektiğini belirten Aycı, “İnşallah en azından abisini hemen bünyemize transfer edeceğiz. Böyle kahraman kardeşlerimize ve kahraman ailelere sahip çıkmamız lazım. Gün birbirimize sahip çıkma günü. Gün popülizm yapma günü değil” dedi.
Otoparkta vurulan polisle ilgili de Aycı, “Kahraman polis kardeşimiz, ilk teröristi otoparkta yakaladı. Kimlik sordu. O da çantasından kimlik çıkartır gibi yapıp polisimizi vurdu. Sonra panikle koşmaya başlayıp kendisini patlattı. O patlamayı bekleyen diğer iki adam, uzun bir süre x-ray’lerden geçemeyeceklerini görüp bekliyorlar. Patlama olup, o panik hali yaşanınca, insanlar güvenlik endişeyle kendilerini bir miktar emniyete alma fikriyle dikkatlerini oradan bir miktar ayırdığı anda, ellerinde silahlarla ateş edip içeriye dalıyorlar. Görülüyor ki daha içerlere girip daha büyük eylem yapma planı içerisindeler” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ