logo

Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan ikinci ülke Türkiye

Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan ikinci ülke Türkiye

Avrupa hava trafiğine günlük en fazla uçuş ilave eden ülkeler sıralamasında Şubat ayında Türkiye ikinci oldu.

Eurocontrol Teşkilatı tarafından yayınlanan Hava Trafik Operasyonları Raporu’na göre;  

Türkiye günlük ilave 149 uçuş ile İspanya’nın ardından Avrupa uçuş trafiğine en fazla katkı yapan ikinci ülke oldu. Raporda, iç hatlardaki artışın yanı sıra Rusya Federasyonu ile karşılıklı olarak gerçekleştirilen yoğun uçuşların bu artışta katkısı olduğuna dikkat çekildi.

Rapora göre ayrıca, günlük toplam 1252 uçuş ile Avrupa havayolları içinde 3. sırada yer alan THY, Şubat ayında günlük 145 uçuş ilavesi ile Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan havayolu sıralamasında birinci oldu. Eurocontrol Endüstri Raporunda, THY’nin 2017 yılına kıyasla 2018 yılında yüzde 80 doluluk oranıyla bir önceki yıla göre yüzde 7’lik bir artış gerçekleştirdiği ayrıca, kilometre başına kullanılabilir koltuk sayısında yüzde 14, yolcu sayısında yüzde 26 ve kilometre başına gelir olarak da yüzde 24’lik bir artış gerçekleştirdiği belirtildi.

Atatürk Havalimanı Şubat ayında 4.7 milyon yolcuyla Avrupa Havalimanları içinde 5. sırada yer alırken, geçen sene aynı döneme göre yüzde 17 artışla Avrupa’da yolcusunu en fazla arttıran havalimanı oldu. Uçuş trafiği bakımından ise Atatürk Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun kalkış gerçekleştirilen havalimanları sıralamasında üçüncü, uçak trafiğindeki yüzde 9’luk artış oranı bakımından ise birinci sırada yer aldı.

THY’nin yanısıra Pegasus Havayolları da günlük toplam 431 uçuş ile ilk 20 havayolu içinde yer alarak Türkiye’nin elde ettiği bu başarıya katkı sağladı. Bu kapsamda Sabiha Gökçen Havalimanı, en fazla low cost uçuş yapılan havalimanları içinde Barselona ve Londra Havalimanlarının ardından 3. sıraya yerleşerek Amsterdam’ı geride bıraktı.

#

SENDE YORUM YAZ