logo

Atlasglobal ile Stockholm’e seyahat keyfi

Atlasglobal ile Stockholm’e seyahat keyfi

 İsveç’in Stockholm kenti hakikaten görülmeye değer bir yer. Hele Atlasglobal’in konforuyla seyahate doyum olmuyor. İnsanlarda özel havayolu deyince genelde hafızalarına ikram kaliteleri düşük işletmeler geliyor. Oysa ki Atlasglobal ile Stockholm’e giderken “business class” İstanbul’a dönerken ise “ekonomi”de oturdum. Business ile ekonomi arasında inanın ikram kaliteleri aynı, hani bir slogan vardı “Yolcusunu en çok seven havayolu” diye aynen bu özelliğine sahip bir firma. Hostesleri güler yüzlü ve ilgili, yer hizmetleri personelleri de aynı şekilde yukarda görev yapan arkadaşları kadar ilgili güler yüzlü ve samimiler.

bi

stockholm-gece

Stockholm ise İskandinavya’nın adeta incisi, kuzey de görülebilecek ülkeler arasında ilk seçimlerinizden birisi olmalıdır. Seyahatinizi Atlasglobal ile yaparsanız hiç ama hiç pişman olmazsınız.     

stockholm-bina-girisi

Stockholm, 1 milyon nüfusa sahip bir kent, burada herkese göre bir is var ve herkes çalışıyor. Eğlence zamanları ise perşembe, Cuma ve cumartesi, sıcak kanlı ve oldukça rahat tavırlar sergileyen bir halkı bulunuyor.

stockholm-cadde

Dünyada ki tüm gıda ve giyim mağazaları hemen hemen hepsi mevcut, şehir içine araç ile girmek, şehrin aşırı yoğunluğunun üzerine geçebilmek için ücrete tabii, parasını ödeyen aracıyla yerleşim yerine girebiliyor. Peki, aracı yerleşim yerine sokmayıp ne yapabilirim diye sorarsanız eğer, merkezi yönetim size birçok seçenek sunmuş. Tüm Avrupa’da olduğu gibi bisiklet kiralama noktaları var. Bir yerden kartınızla bisiklet kiralıyorsunuz başka bir noktaya kartınızı onaylattıktan sonra iade ediyorsunuz. “Ben bisiklete binmeyi bilmiyorum” diyorsanız şayet, metro var veya bir diğer seçenek yürümek. Oldukça geniş kaldırımlar ve kimse kimseyi rahatsız etmeyecek kadar eğitimin var olduğu bir kent Stockholm.

ice-bar stockholm-ice-bar

Oraya giderseniz yapacağınız en önemli işlerin basında “tekne gezisini” sakın ihmal etmeyiz. Yaklaşık 3 saatlik bir tur, tekne orada bulunan adacıklar arasında seyahat ediyor ve Baltık Denizinin girişinden geri dönüyor. Stockholm’de İce Hotel bulunuyor. Orada tüm odalar buzla kaplanmış durumda ve kalanlara sımsıkı vaziyette uyku tulumu veriliyor ki gece uyusunlar. Orada bu olay için sağlıklı olduğu söyleniyor. Aslına bakacak olursanız her hangi bir sağlık sorununuz yoksa böyle bir şeyi deneyebilirsiniz. Biz orda sadece İce Bar’a gittik. Otelin hemen yanında olan bir yer. Otelden oraya geçiş bulunuyor. Orası da aynı şekilde buz kaplı, oraya girerken özel bir kıyafet ve eldiven veriliyor. Önerim oraya gidecekseniz sağlam kalınlıkta bir ayakkabı götürmeniz. Çünkü orada hava müthiş soğuk ve buz şeklinde bardaktan soğuk içecek ikram ediyorlar. Şimdiden uyaralım içeceğinize “no ice” demeyin. Büyükelçiliğimiz orada Türk Fotoğraflarının sergilenmesi için girişimde bulunmuş ve bu sergi büyük ilgi görüyor. Hemen hemen tüm Türkiye’den turistik veya otantik yerlerin tüm fotoğraflar orada İsveç Vatandaşlarının veya oradan geçen herkes bu resimlere kolayca bakabiliyor.

s3

    

#

SENDE YORUM YAZ