logo

Atatürk Havalimanı’nda 15 Temmuz sergisi

Atatürk Havalimanı’nda 15 Temmuz sergisi

Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen hain 15 Temmuz kalkışmasının odak noktalarından biri olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşananlar havalimanında görev yapan muhabirlerin tanıklıklarıyla bir sergiye dönüştü. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla açılan sergi bir ay boyunca gezilebilecek.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananları belgeleyen fotoğraf ve videolardan oluşan “Demokrasi ve Milli Birlik” temalı sergi açıldı. O gece havalimanında görev yapan muhabirlerin çektiği kareler ve videolardan oluşan sergi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Havalimanı Muhabirleri Derneği Kurucu Başkanı Faik Kaptan, gazeteciler ve havalimanı çalışanlarının katıldığı törenle açıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “İstanbul Atatürk Havalimanı, 15 Temmuz 2016 tarihinde silahlı kuvvetler içindeki bir grup tarafından gerçekleştirilen kalkışma sırasında hedef alınan ana noktalardan biri oldu. Burada Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve TBMM’nin karşı duruşunu takip eden vatandaşlar, emniyet güçleri ve havalimanı çalışanlarının direnişiyle karşılaştılar. Cumhurbaşkanımızın İstanbul’a gelerek Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklama, Türkiye’nin demokrasisini ve milli birliğini hedef alan kalkışmayı boşa çıkaran dönüm noktalarından biri oldu. Tüm yöneticilerimiz ve çalışanlarımız, darbeye karşı emniyet güçlerine yardımcı oldular ve girişimin başarısızlığa uğratılmasının ardından havalimanını kısa süre içinde operasyona almayı başardık. Türk halkı tüm farklılıklarıyla birlikte cumhuriyetin ortak değerleri etrafında birleşti ve Türkiye’yi medeni dünyanın bir parçası yapan hukukun üstünlüğü ilkesi ve temel hakları savundu. O gece havalimanında yaşananları belgeleyen gazetecilerimizin katkılarıyla açılan bu serginin, yaşamını yitiren şehit ve gazilerimize bir saygı duruşu ve Türk halkının demokratik değerlere canı pahasına bağlılığını gösteren bir tanıklık olmasını umuyoruz” dedi.

UDH Bakanı Ahmet Arslan yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da hiç ummadıkları bir hainlikle karşılaştıklarını, 80 milyonluk necip Türk milletinin genci ve yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, dini, dili, ırkı, etnik yapısı ve mezhebine bakmadan millet olma şuuruyla meydanlara indiğini belirtti. Bu coğrafyada geçmişteki gibi bir kahramanlık destanı yazıldığını, bu destanların asla tek başına yazılamayacağına dikkati çeken Arslan, “Bu kahramanlık destanını yazan çok kişi var. Müteşekkir olduğumuz, teşekkür etmemiz gereken çok kişi var ama herhalde birinci sıraya koymamız gerekirse 80 milyonu millet olma şuuruyla meydanlara inen, gözünü kırpmadan tankın altına yatan, jetin, helikopterlerin yağdırdığı kurşunların karşısında göğsünü siper eden, şehit olmayı göze alan bu millet birinci sıradadır. Bu milletin bir ferdi olmaktan, bu ecdadın bir torunu olmaktan gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Arslan, ikinci sırada da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanımız, lider olmanın ne demek olduğunu göstermiş, şapkasını, ceketini alıp gitmek değil, tam tersine milletine önder olmak, milletiyle birlikte sokaklara inmek, meydanlara inmek ne demektir, onu göstermiş olan Cumhurbaşkanımız var. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza, onun ekip arkadaşı Sayın Başbakanımıza ve bütün ekibe müteşekkiriz. Üçüncü sırada Gazi Meclisimiz var. Ulu Önder Atatürk zamanında bu ülkenin istikbalinde ve istiklalinde çok ciddi bir mücadele vermiş Gazi Meclis vardı. O gün, o gece Türkiye Büyük Millet Meclisinde bombaların altında ‘Biz buradayız, biz irademizi temsil ediyoruz, biz milletten aldığımız yetki çerçevesinde millete hizmet etmek için buradayız. Hiç kimseye ama hiç kimseye taviz vermeyeceğiz. Başkalarının emellerine değil, milletimize hizmet edeceğiz’ dediler. Tabii bütün bunların olabilmesi için de doğru bilgilenmek gerekiyordu, doğru bilgilerin aktarılması gerekiyordu. Yine biz siz değerli basın mensuplarına çok teşekkür ediyoruz. Sadece İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki basın mensuplarına değil, ülkemizin genelinde medya kuruluşlarımız o gece çok başarılı bir sınav verdiler. Doğru bilgilerin anında vatandaşlara erişebilmesi ve vatandaşın da Sayın Cumhurbaşkanımızın o talebiyle meydanlara, havalimanlarına inebilmesi adına görevlerini yapmaları çok önemliydi. Çok önemli bir görev üstlendiler.”

36 fotoğraf ve videoların yer aldığı sergi dış hatlar terminali gidiş katında bir ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Sergi Anadolu Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleştirildi.

#

SENDE YORUM YAZ