logo

Ariane 6 roketi uzayda

Ariane 6 roketi uzayda

Avrupa’nın yeni roketi Ariane 6, Salı gecesi Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Avrupa’nın uzay yörüngesinde yer alma çabaları kapsamında gerçekleşen fırlatmayı, X platformunda yaptığı paylaşımla kutladı.

Roket başarıyla limandan havalanmış olsa da ancak bir saatten fazla süren başarılı uçuşun ardından fırlatmanın resmi olarak başarılı olduğunu ilan edebildi.

Ayrıca mühendisler, roketin planlanan rotasından sapma belirtileri göstermesi durumunda görevi sonlandırabilecekler.

Bu tür fırlatmalar genellikle yüksek oranda başarısızlıkla sonuçlansa da Ariane 6’dan önceki model Ariane 5’in emekliye ayrılmasının ardından fırlatmanın başarılı olması için pek çok şey belirsizliğini koruyor.

Ariane 6, COVID-19 pandemisi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi yaşanan küresel sorunlar nedeniyle birkaç yıl ertelendi.

Bu roketin, önceki model olan Ariane 5’e göre daha az maliyetli olması bekleniyor. Fransa’nın öncülük ettiği projede Ariane 6, tamamen Avrupa’daki 13 ülke tarafından geliştirildi.

Avrupa Uzay Ajansı Genel Müdürü Josef Aschbacher fırlatmadan önce “Ariane 6 Avrupa’yı uzaya taşıyacak. Ariane 6 tarih yazacak” ifadelerini kullandı.

Ariane 6, Fransız şirketi Ariane Group tarafından inşa edildi. Avrupa Uzay Ajansı’nı temsilen yan kuruluşu Arianespace tarafından işletiliyor.

Bu fırlatma başarılı olursa, roket Aralık ayında bir Fransız gözlem uydusuyla ilk ticari görevine katılacak.

Önceki görevlerde kullanılan Ariane 5 roketi, son uçuşunu 5 Temmuz 2023’te yapmıştı. 1996-2023 yılları arasında görev yapan Ariane 5 roketi, bu süre zarfında 117 görev gerçekleştirmiş ve 197 uyduyu yörüngeye yerleştirmişti.

 

#

SENDE YORUM YAZ