logo

Antarktika’ya giden North Atlantic Airways

airwaypostozkan

airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com
Antarktika’ya giden North Atlantic Airways

Antarktika’ya nedense kimse kafasına göre gidemediğini biliyoruz. Bazı turizm şirketler Antarktika gezisini düzenliyor olsa da izine tabi olup, belirtilen sınırlı yerleri gezmek için ev satin alabilecek kadar harcamak zorundayız.

O yüzden bir halkın kendi gözleri ile orada neler olduğunu görmek nasıl olsa imkansızdır.

TRAICY’in haberine göre, Antarktika’da asfaltlanmış uçak pisti yokmuş. Ama bu sefer ilk kez bir Boeing 787-9, Antarktika’da 3.000 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde bir buz parçasının üzerine iniş yapmiş.

Norveç Kutup Enstitüsü ile İskandinavya’nın en büyük hava aracı olan Aircontract, 15 Kasım günü saat 02:01’de North Atlantic Airways N0787 sefer sayılı charter uçuşuyla 12 ton araştırma ekipmanı ve 45 bilim insanını Antarktika’daki Troll Havaalanı’na taşıdı.

Bu sefer sadece Norveç’ten 45 kişi Antarktika’ya gittiğine göre, her ülkeden çok sayıda insanın araştırma adı altında görevli olarak yerleştiği kesindir. Antarktika’ya insanların orada yaşamak için gerekenleri kim nasıl götürüyor bilmiyorum. Ama az olmayan yükü taşıyanlar olduğu da kesindir.

North Atlantic Airways tarafından işletilen Boeing 787-9 uçağı Cape Town ve Antarktika arasında yakıt ikmali yapmadan gidiş-dönüş yapabiliyor, büyük miktarda kargo taşıyabiliyor ve çevresel etkiye katkıda bulunuyor.

Bundan sonra başka havayolu şirketleri de Cape Town ve Antarktika arasında uşuş yapabilir.

Orada Mavi renkli buzun olduğunu duydum. Bu mavi renkli buz o kara soğuk ki dokunmaması gerekiyormuş ama elmeden zamanla yok oluyormuş. Bu mavi buzun rengi gökyüzün mavisi ile aynıymış.

Umarım bir gün gökyüzün neden mavi olduğunu ve Antarktika’nın gerçek sırını öğrenebiliriz.

İyi haftalar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ATR HighLine

  04 Aralık 2023 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Avrupalı havacılık üreticisi ATR, Dubai Airshow ile aynı zamana denk gelecek şekilde, iş uçağı (özel uçak) özellikleri gibi lüks bir iç mekana sahip ATR HighLine uçağının görüntülerini yayınladı. ATR HighLine koleksiyonu, dünyanın en büyük iş jetlerine eşit ve iş turboprop pazarını aşan ferah deneyimler sunuyor. İki kat daha fazla kabin hacmine sahip olmak, hem ticari hem de iş amaçlı diğer turboprop ve bölgesel jet uçaklarında elde edilmesi imkansız rakipsiz iç tasarım seçenekleri anlamına gelir. Örneğin... *Multi-Class : Özel bir ...
 • “Havacılık Sektörü Felaketin Eşiğinde!”

  27 Kasım 2023 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık sektöründe Covid-19 aşısının zorunlu olduğu günlerinden itibaren pilotların kokpitte görevi devam edemeden hastanelik olmaları veya hayatını kaybetmeleri hakkında defalarca yazmıştım. TWC’nin haberinde söylemek istediklerimi, söyleyen uzman kişi hakkında yer verince dikkatimi çekti. Kaptan Shane Murdock, 40 yılı aşkın süredir pilot ve havacılık kazaları araştırmacısı, havacılık sektörü yaklaşan küresel bir felaketin eşiğinde olduğunu söylüyor. Pilotlar süper fit, peki neden bu kadar çok kişi aniden ölüyor ya da yere yığılıyor? ...
 • UPS’nin Pilotları

  13 Kasım 2023 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Pandemide aşılanmayı reddeden çok sayıda pilotlar da yavaş yavaş piyasaya dönmeye başladığı bu günlerde, neleri fark ettiniz? Fiyatlar fırlamış ama yine de uçakla seyahat edenlerin sayısı eskisinden çok daha çoğaldı ve artık insanlar mağazalarda alışveriş yapıyorlar, öyle değil mi? Böylece FedEx ve UPS gibi şirketlerin işleri oldukça azalıyormuş. UPS'e göre, toplam uluslararası sevkiyatlar bir önceki yıla göre %6,6, ihracat ise %4,1 azaldı. Asya ihracat hacimleri bir önceki güne göre %8 düşerken, ABD ve Çin'e yapılan ihracatlar geriledi. ...
 • ACJ Two Twenty-İş Havacılığı İçin Oyun Değiştirici

  06 Kasım 2023 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Airbus, 16 Ekim 2023 tarihinde kurumsal jeti ACJ TwoTwenty'yi tanıttı. Sylvain Mariat tarafından tasarlan ‘ACJ Two Twenty’, kıtalararası menzili, benzersiz kişisel alanı ve en son teknolojiyi bir araya getirirken, düşük işletme maliyetleri ve eşsiz güvenilirliği de sağlayan bir uçaktır. Yani bir uçan 5 yıldızlı suit odası gibidir. Kısa kalkış mesafesi ile havalanabilirken 12 saatten fazla kesintisiz uçabilir. Yani istediğiniz yere inip havalanabilirsiniz. Bu kadar uzun süre havada kalırken, 3 kat daha fazla kabin alanına sahip olduğu i...