logo

Alman Hava Kuvvetleri’nde skandal

Alman Hava Kuvvetleri’nde skandal

Rusya, Alman Hava Kuvvetleri subaylarının Ukrayna Savaşı ile ilgili görüşmesinin ses kaydını yayınladı.

Ses kaydında Alman subayların, Kerç Köprüsü’nün bombalanması hakkında konuştuğu iddia ediliyor.

Rusya tarafından yayınlanan bir ses kaydı Almanya’da gündemi sarstı.

Berlin’de, casuslukla mücadele biriminin Federal Ordu’nun üst düzey subayları arasında, Taurus seyir füzelerinin Ukrayna’da konuşlandırılmasına ilişkin görüşmenin Rusya tarafından dinlendiği ve kaydedildiği ile ilgili iddiaları araştırdığı bildirildi.

Almanya Savunma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını ve “tüm gerekli adımların atıldığını” kamuoyuna duyurdu.

Haber portalı Spiegel’in haberine göre Russia Today, Cuma günü Alman subaylar arasındaki bir konuşmaya ait 30 dakikalık bir ses kaydı yayımladı.

Spiegel tarafından gerçekliği teyit edilen kayıtta, Almanya Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) Komutanı Ingo Gerhartz’ın diğer üst düzey ordu mensuplarıyla Ukrayna’ya Taurus füzelerinin teslimatı hakkında konuştuğu duyuluyor. Görüşmede, Ukraynalı pilotların eğitimi ve sistemlerin programlanması sürecine verilebilecek desteğin yanı sıra olası hedeflerin de konuşulduğu anlaşılıyor.

Subaylar söz konusu görüşmede, mühimmat depolarını ve anakarayı Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’a bağlayan stratejik önemdeki Kerç Köprüsü de olası hedefler arasında sayıyor.

Görüşmede ayrıca, kamuoyunda söz konusu füzelerin Ukrayna’ya teslimatına kesin bir dille karşı çıkan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da bu silahların gönderilmesine yeşil ışık yakacağından yola çıktığı duyuluyor.

#

SENDE YORUM YAZ