logo

Airbus’tan işbirliği

Airbus’tan işbirliği

“Winning Program”, tasarım, simülasyon ve işbirliğini kullanarak programın ilk evrelerini ve program geliştirmeyi optimize etmek isteyen havacılık ve savunma şirketleri için tasarlandı.

3D tasarım yazılımı, 3D Dijital Modelleme ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) çözümlerinde dünya lideri 3DEXPERIENCE Şirketi Dassault Systèmes , sivil ve askeri uzay fırlatıcıları çözüm tedarikçisi ve aynı zamanda Avrupa Uzay Ajansı’nın yeni nesil fırlatıcısı Ariane 6’nın endüstriyel ana yüklenicisi Airbus Safran Launchers ile işbirliğini açıkladı.

Avrupa’daki birden fazla tesiste Ariane 6’nın geliştirilmesi üzerinde çalışan 700’den fazla mühendis, iş ortakları da dahil olmak üzere, sistem mimarisi, detay tasarım tanımlaması ile beraber, itki sistemleri ve uzay aracının doğrulanması konularında Dassault Systèmes’in çözümlerini kullanıyor.

Dassault Systèmes’in “Winning Program” endüstri çözümü deneyimi, Ariane 6 için en rekabetçi konfigürasyonları seçebilmek için çok sayıda karşılaştırmalı analizler yapmak, daha fazla alternatif değerlendirmek ve karar verme sürecini hızlandırmak adına önemli faydalar sunuyor. Airbus Safran Launchers’ın dijital varlıklarından biri olan seçilen mimari, geliştirme aşamalarının tamamı boyunca optimize edilecek ve sürekli olarak doğrulanacak.

Bu tür dijital varlıklar; işbirliğine açık dijital prototiplerden yaratılır ve doğrulanır. Bu sayede hataları önlemeye, değişiklikleri en aza indirmeye, geliştirme ve üretime geçiş sürelerini aylar bazında kısaltmaya katkıda bulunur. Dassault Systèmes’in uygulamaları; karmaşık üretim operasyonlarının doğru tanımlanmasını sağlayan sanal gerçeklik ortamından faydalanarak tasarım süreçleri, firma içi ve uluslararası tasarım değerlendirme  ve program değerlendirme konularında kullanılıyor.

“Airbus Safran Launchers, Ariane 5’in tasarımına katkıda bulunan Dassault Systèmes çözümlerinin yarattığı başarı ve değeri Ariane 6 için geliştirmeye devam ediyor” diyen Airbus Safran Launchers CEO’su Alain Charmeau sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Yüksek duyarlılığa sahip bir dijital prototip iş ortaklarımız tarafından paylaşılıyor. Bu dijital prototipi temel alan Dassault Systèmes çözümleri, fırlatıcıyı Avrupa genelinde geliştirmek için kullandığımız endüstriyel modeliminizin merkezinde ye alıyor.”

Uzay sektörü daha önce hiç olmadığı kadar şiddetli bir rekabetle karşı karşıya. Dünya genelindeki yeni kurulan şirketler ve gelişmekte olan piyasalarda yer alan şirketler, mevcut işletmelerin operasyonlarını çok yönlü, daha yüksek performanslı ve maliyet açısından daha rekabetçi fırlatıcı yaratacak şekilde dönüştürmeye zorluyor. “Winning Program”, tasarım, simülasyon ve işbirliğini kullanarak programın ilk evrelerini ve program geliştirme süreçlerini optimize etmek isteyen havacılık ve savunma şirketleri için tasarlandı. Kavramsal tasarım aşamasındaki ileri seviye mühendislik ayrıntıları ve bilgi paylaşımı sayesinde “Winning Program”, program maliyetlerine, performansa ve zaman planına olan uygunluğu önemli ölçüde artırabilir.

Dassault Systèmes Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charlès ise şunları söyledi: “Airbus Safran Launchers ile yenilik ve performans alanındaki iş ortaklığımızı bir üst seviyeye taşımış olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. Uzayın tüketiciye uyarlandığı bu zamanlarda, aramızdaki işbirliği, deneyim odaklı yeni bir fırlatıcı modeli tasarlamayı ve geliştirmeyi ve sonuç olarak ilk evrelerden itibaren Ariane 6’nın bütçeye, spesifikasyonlara ve zaman planına uygun bir şekilde teslim edileceğinden emin olmayı hedeflemektedir. Dassault Systèmes’in eşsiz Havacılık ve Savunma endüstri çözümü deneyimleri, Airbus Safran Launchers’ın yapılabilecekleri keşfetmesini, müşterilerle ve ekosistem içindeki tüm disiplinler vasıtasıyla paydaşlarla işbirliği yapmasını ve doğru konsepti yapılandırmasını sağlamaktadır. Tasarımın ve dijital mirasın gücünü kullanarak birlikte sektörü dönüştürebiliriz.”

 

 

 

 

#

SENDE YORUM YAZ