logo

Airbus ve Xenesis uzay terminali için anlaşma imzaladı

Airbus ve Xenesis uzay terminali için anlaşma imzaladı

Airbus ve Xenesis, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Bartolomeo platformuna veri aktarımında kullanılacak Xen-Hub optik iletişim uzay terminali için sözleşme imzaladı.

Xen-Hub, saniyede 10 gigabayttan fazla bir optik iletişim alanı sağlayan bir iletişim terminali.

Terminal, NASA Jet Propulsion Laboratuvarı’nda geliştirilen bir teknoloji transferi ile etkinleştirildi ve uydu iletişim bant aralığını artırmak için tasarlandı.

Airbus tarafından inşa edilen Bartolomeo platformu, ISS’de dış bilim ve veri barındırma yetenekleri sunarak bilim ve araştırma için yeni fırsatlar sunuyor.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan platform, 1 Nisan’da ISS Columbus modülüne bağlandı.

Bartolomeo Airbus tarafından geliştirilmiş ve öz sermaye ile finanse edilmiş bir yatırımıdır. ESA, NASA ve CASIS ile ortaklaşa işletilmekte.

Airbus ABD Uzay Sistemleri Başkanı Debra Facktor, “Xenesis, ABD’den Bartolomeo platformuna kurulacak ilklerden biri olacak ve birden fazla müşteri için optik iletişim alanı terminalinin uygulanabilirliğini kanıtlama fırsatı sunacak. Ayrıca, Airbus ve ISS Ulusal Laboratuvarı, Bartolomeo platformunda araştırma ve test fırsatları için ilave kullanıcıları da davet ediyor” dedi.

ISS’nin düşük yörüngesi, 10 gigabaytı aşan ultra düşük gecikmeli iletişimi korumak için sabit bir konum sunuyor.

Bartolomeo, ISS üzerinde en uygun konumda yer alır ve yaklaşık 240 mil yükseklikten Dünya’nın doğrudan görüntüsünü sunar ve Xen-Hub’ın, geçiş süresini en üst düzeye çıkarmasına ve veri performansını artırmasına imkan sağlıyor.

Xenesis Başkanı Jeff Glattstein, “Bartolomeo’daki optik iletişim test misyonumuz için Airbus ile ortaklık kurmaktan mutluluk duyuyoruz. Airbus platformu, gayretimizi başarı ile yürütmek için bize maksimum güven veriyor. Airbus, Xenesis’in teknoloji geliştirmeye odaklanmasına izin verirken, aynı zamanda sistemi ISS’de barındırmak için gerekli rehberlik, destek ve altyapıyı sağlıyor” dedi.

Bartolomeo, her türlü görev için küçük uydulara ve küp uydulara uygun maliyetli ve zaman verimli bir alternatif. 12 farklı deney modülünü barındırabilirken, onlara güç ve Dünya’ya veri akışı sunuyor.

Bartolomeo, dünya gözlemi, çevre ve iklim araştırması, robotik, malzeme bilimleri ve astrofizik de dahil olmak üzere birçok deney türü için elverişli.

Müşterilere ve araştırmacılara uzay teknolojilerini test etmek, yeni bir uzay iş yaklaşımını araştırmak, mikrogravite deneyleri yapmak veya uzayda üretim çabasına girmek için çok uzun zamandır ihtiyaç duyulan cihaz barındırma yeteneklerini sağlıyor.

ISS’ye her üç ayda bir gerçekleştirilen servis görevleri, fırlatma imkanları için elverişlidir. Cihaz konaklaması, 11’den 990 pounda kadarki yük kütlesine sahip slot’lar için uygun.

Airbus, günde 1-2 terabaytlık optik veri kapasitesi sağlayacak.

Cihazlar, yaklaşık 12 ay içinde hazırlanabilir ve çalışmaya hazır olabiliyor. Yük boyutları, arayüzler, fırlatma öncesi hazırlık ve entegrasyon süreci büyük ölçüde standartlaştırıldı. Bu, teslim sürelerini azaltır ve geleneksel görev maliyetlerine kıyasla önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.

Airbus, cihazın hazırlanmasında teknik destek, başlatma ve kurulum, operasyonlar ve veri aktarımı ve isteğe bağlı olarak Dünya’ya dönüş desteğini de kapsayacak şekilde herşey dahil hizmeti ile uzaya erişimi kolaylaştırıyor.

#

SENDE YORUM YAZ