logo

Airbus, İspanya’nın ilk A400M nakliye uçağını teslim etti

Airbus, İspanya’nın ilk A400M nakliye uçağını teslim etti

Airbus Defence and Space, İspanya’nın ilk A400M siparişini teslim etti

İspanyol Hava Kuvvetleri, sipariş ettiği ilk A400M yeni nesil askeri nakliye uçağını teslim aldı. İspanya’da üretilen en gelişmiş uçak olan A400M, ülkenin hava taşıma filosunu değiştirecek.

Bugün, sipariş edilen 27 uçağın ilkinin teslimatı ile birlikte İspanya, A400M’in altıncı kullanıcısı oldu.

MSN44 olarak bilinen uçak, İspanyol Hava Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı temsilcilerinin katılımı ile Seville’deki A400M son montaj hattında gerçekleştirilen bir törenle Airbus Defence and Space’ten teslim alındı.

Airbus Defence and Space Askeri Uçaklardan Sorumlu Başkanı Fernando Alonso, “Bugün, A400M programına uzun yıllardır dahil olan hepimiz için gerçekten özel bir gün ama özellikle Seville ekibi, bu uçağın gerçeğe dönüşmesi için çok çalıştı. Yapılan her teslimat bizim için büyük önem taşıyor ancak İspanya’ya ilk uçağını Seville’deki son montaj hattımızdan teslim edebilmek bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Bu kilometre taşına ulaşmamızı sağlayan tüm çalışanlarımıza, OCCAR’a ve İspanyol müşterilerimize teşekkür ederim” dedi.

A400M, İspanyol filosundaki yaşlanan C-130 modelinin yerini alacak ve aynı mesafede iki misli yük taşıyacak veya iki misli mesafede aynı miktarda yükü taşıyacak. Ayrıca, A400M de dahil olmak üzere diğer nakliye uçaklarına havada yakıt ikmali yapan taktik tanker uçağı olarak hizmet verecek.

A400M, benzersiz bir şekilde, çok güçlü dört motoru ve gelişmiş aerodinamik tasarımı sayesinde kıtalararası menzillerde jet ve benzeri araçların hızında ve onların çıkabildiği yüksekliklerde seyir edebiliyor, askeri eylem veya insani kriz alanlarına yakın mesafedeki kısa ve hazırlıksız pistlerden defalarca hizmet verebiliyor.

Eylül ayında imzalanan anlaşmaya göre, 14 uçak 2022 yılına kadar düzenli aralıklarla teslim edilecek, geriye kalan 13 uçak ise 2025 yılı itibariyle teslim edilmeye başlanacak.

İspanyol A400M filosu, Kuzey Doğu İspanya’daki Zaragoza’da konuşlanacak ve tamamı Airbus Defence and Space yapımı olan orta C295, CN235 ve hafif C212 modellerini de içeren bir hava taşıma filosunun ağır yük gücünü temsil edecek. MSN44 önümüzdeki günlerde Zaragoza’ya uçacak.

1,100’ü Seville’deki son montaj hattında ve yakınındaki Tablada Fabrikası’nda olmak üzere 1,600’ün üzerinde Airbus Defence and Space personeli, A400M programı kapsamında İspanya’da çalışıyor. Bugüne kadar 8 ülke 174 uçak sipariş etti, bunlardan 34 tanesi teslim edildi.

#

SENDE YORUM YAZ