logo

Airbus 10 bininci uçağını teslim etti

Airbus 10 bininci uçağını teslim etti

Şirket dünyanın en modern ve eksiksiz uçakları ile geleceğe hazır

Bugün, Airbus 10 bininci uçağı olan A350-900’ü Singapur Havayolları’na teslim etti. Toulouse’da Airbus Group CEO’su Tom Enders ve Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong’un katılımları ile gerçekleştirilen özel bir etkinlikle bu dönüm noktası kutlandı.

20161644_Products_BAT13
Bugün teslim edilen uçak, Singapur Havayolları’na teslim edilen altıncı A350. Havayolunun bu uçak için 67 siparişi bulunuyor. Üzerinde özel bir “Bininci Airbus” logosu yer alan uçak havayolunun bu ay içerisinde başlatacağı non-stop Singapur – San Francisco uçuşlarında kullanılacak.

Bininci Airbus teslimi, üreticinin tarihindeki en yüksek sayıda üretime ulaştığı bir zamanda gerçekleşti. Airbus bu sene pek çok farklı faklı modeli kapsayan uçaklarından en az 650 adet teslim etmeyi planlıyor. Airbus, 100 ile 600’den fazla koltuk kapasitesine sahip, verimli, her havayolunun ihtiyaçlarına uygun, kısa menzilden dünyanın en uzun kıtalararası uçuşlarına kadar değişik segmentlerde uçuşlar gerçekleştirebilen uçaklar üretiyor.

Airbus Group CEO’su Tom Enders: “Kurulduğumuz ilk günden itibaren Airbus yaptığı her işte inovasyonu merkezine almıştır. Bu sayede bugün dünyanın en modern ve en kapsamlı uçaklarını geliştiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarına verdiğimiz önem, ara vermeden devam ettirdiğimiz inovasyon ve ürün iyileştirme çalışmaları sayesinde rakiplerimizin önünde olmaya ve havayollarına endüstrinin en iyi uçaklarını teslim etmeye devam edeceğiz.

“Bu dönüm noktasını özellikle en eski müşterilerimizden biri olan ve gerçek bir ortağımız olan Singapur Havayolları ile kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bugün SIA Group, en yüksek teknolojiye sahip tüm ürün gruplarımızdan uçakları kullanıyor. Bu bizim ürünlerimize duyulan güvenin en büyük göstergesidir. Tüm SIA Group’a bize ve ürünlerimize duydukları güven, ortaklık ve destek için teşekkür ediyorum” dedi.

Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong: “Singapur Havayolları olarak Airbus’ın ürettiği 10 bininci uçağı teslim almaktan onur duyuyoruz. Airbus uçakları Singapur Havayolları’nın başarısında önemli bir rol oynamıştır ve biz de bu önemli anı eski ve güvenilir ortağımız ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bugünkü teslimat Airbus’ın geçen senelerde ne kadar yol aldığını gösteriyor. Singapur Havayolları çalışanları ve yönetimi adına Airbus’ı bu önemli dönüm noktasına ulaşması dolayısıyla kutlamak istiyorum” dedi.

Singapur Havayolları ilk Airbus siparişini 1979 yılında verdi, geçen seneler süresince havayolu ve iştirakleri üreticinin her yeni modelinden sipariş vermeye devam etti. Bugün havayolu; A330, A350 XWB ve A380 ile hizmet verirken iştirakleri olan Silkair ve Tigerair tek koridorlu A320 ailesi uçaklarını kullanıyor.

20161644_Products_BAT13

Airbus ilk uçağı olan A300B2’yi Air France’a 10 Mayıs 1974 tarihinde teslim etti. İlk başlarda tamamen geniş gövde sektöründe çalışan ve A300 ve A310’u üreten Airbus, 1980’lerin ortasında çok satan A320’leri üreterek tek koridorlu uçak pazarına girdi. Uçak tasarımında yeni bir dönem başlatan A320 daha sonra A330 ve A340’da da kullanılan yeni teknolojiler sundu. Böylece ilk defa tek koridorlu uçaklarla geniş gövdeli uçaklar benzer operasyonel özelliklerden faydalanmaya başlamış oldu.

Bu yüksek seviyedeki tasarım ortak kullanım özellikleri, Airbus uçak tiplerine özgü olup çift katlı A380 ve geçen sene hizmete giren tamamen yeni uzun menzilli A350 XWB de dahil olmak üzere tüm uçak tiplerinde devam ettiriliyor.

Şirketin sürekli devam eden ürün geliştirme süreçleri boyunca, Airbus ürün gamı düzenli olarak iyileştiriliyor. Böylece her yeni geliştirme ile yakıt verimliliği, operasyonel güvenilirlik ve yolcu konforu alanında önemli avantajlar sağlanıyor. Son yıllarda şirket bu sene hizmete giren A320neo Ailesi ve şu anda geliştirme aşamasında olan ve ilk teslimatını 2017 yılında yapması planlanan A330neo Ailesine yaptığı yatırımlarla geliştirme çalışmalarına devam etti.

Şu anda ileri geliştirme aşamasında yer alan bir başka ürün de tamamen yeni A350 XWB uçağının ikinci versiyonu olan A350-1000. A350-1000’in ilk uçuşunu bu sene sonunda yapması ve ilk teslimatın da 2017’nin ikinci yarısında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yüzde 25 daha az yakıt tüketimi ve tüm sınıflarda daha fazla alan sunan eşi görülmemiş yolcu konforu seviyeleri ile A350 XWB ailesi uçakları, büyük geniş gövdeli pazarında uzun menzilli seyahati yeniden tanımlıyor.

Şu anda Airbus ürün gamı 4 uçak ailesine (A320, A330, A350 XWB ve A380) dağılan 16 modelden oluşuyor.

Bugüne kadar 16,700 sipariş alan Airbus uçakları 400’den fazla havayolunda hizmet veriyor. Şirketin halihazırda teslimi bekleyen rekor sayıda (6,700) siparişi bulunuyor. Bugüne kadar hiçbir üreticinin yakalayamadığı bu rakam şu andaki oranlarla 10 yıllık üretime denk geliyor.

#

SENDE YORUM YAZ