logo

Air France-KLM’de istifa

Air France-KLM’de istifa

Jean-Marc Janaillac Air France-KLM ve Air France Yönetim Kurulları’na istifasını sunmuştur. Grup konu ile ilgili bir duyuru yayınladı.

İşte o duyuru;

4 Mayıs 2018 tarihinde kamuya açıklanan taslak ücret anlaşmasına ilişkin Air France personel müzakerelerinin sonucunu takiben ve önceden de duyurulduğu üzere, Jean-Marc Janaillac bugün Air France-KLM ve Air France Yönetim Kurulları’na istifasını sunmuştur. Kurul bu istifayı onaylamıştır.

Air France-KLM Yönetim Kurulu üyeleri öncelikle son haftalarda Air France müşterilerini etkileyen ve seyahat planlarını bozan üst üste gelen grevlerden derin üzüntü duyduğunu ifade etmektedir. Bu grevler aynı zamanda Grubun mali sonuçları üzerinde de olumsuz bir etkiye yol açacaktır.

Yönetim Kurulu üyeleri ayrıca, Gruba sunduğu hizmetlerden ve 2016’da göreve başlamasından bu yana elde edilen ve Air France-KLM’nin başarılı bir dönüşüm ve büyüme gerçekleştirmesini sağlayan sonuçlardan dolayı Jean-MarcJanaillac’a teşekkür eder. Kurul Jean-Marc Janaillac’ın cesur kararını takdir etmekte ve bu kararın Air France bünyesinde bir dönüşüm için gereken zemini hazırlayacağını ve AirFrance-KLM için taze bir ivme sağlayacağını içtenlikle ümit etmektedir.

Yönetim Kurulu bugünkü toplantısında, bugünkü Yıllık Ortaklar Genel Kurulu’nun bitiminden itibaren geçerli olmak üzere bir geçiş dönemi yönetim yapısı kabul etmiştir.

Söz konusu geçiş dönemi yönetim yapısı, Jean-MarcJanaillac’ın istifasıyla boşalan rolleri üstlenecek kişilerin belirlenmesi sürecinin etkin bir şekilde tamamlanması için gereken mümkün olan en kısa süre için tesis edilmiştir. Atamalar ve Yönetim Komitesi şirketin gelecektekiyönetimine ilişkin olarak Kurula tavsiyelerde bulunmak üzere gereken adımları attığını teyit eder. Geçiş dönemi yönetim yapısı, uygulamaya konduğunda geçiş dönemini ve ilgili fonksiyonları sona erdirecek olan gelecek yönetimin Kurul tarafından kabul edileceği ön şartına dayalı olarak tesis edilmemiştir.

Bu geçiş dönemi süresince:

Anne-Marie Couderc icra görevi olmayan Air France-KLM Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacaktır;

 

Üç üyeden oluşan bir Yönetim Komitesi (Comité de Direction Collégiale – “CDC“) oluşturulacaktır.

Bu komite Air France-KLM Finans ve Mali İşler Müdürü olan ve Grup Baş İcra Yetkilisi olarak görev yapacak olan Frédéric Gagey, Air France Baş İcra Yetkilisi Franck Terner ile KLM CEO’su Pieter Elbers’den oluşacaktır. Franck Terner ve Pieter Elbers Grup CEO Yardımcısı olarak görev yapacaktır. Bu üyelerin hepsi mevcut görevlerini ifa etmeye devam edecektir. Frédéric Gagey CDC’nin sözcüsü görevini üstlenecektir.

CDC’nin kararları üç üyesi tarafından müştereken alınacaktır. CDC’nin rolü Grup fonksiyonlarını izlemek ve denetlemek ve Grup ile havayolu şirketleri arasındaki stratejik konuları koordine etmek olacaktır.

Geçiş dönemi süresince icra görevi olmayan Air France-KLM Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacak olan Anne-Marie Couderc şunları beyan etmiştir: Yönetim Kurulu’nun,Yönetim Komitesi ile Grup İcra Komitesi’nin bu geçiş dönemi süresince grubun faaliyetlerini idare etme kabiliyetine olan inancı tamdır. Kurul ayrıca kendilerinden halihazırda devam eden ve Grubun gelecek yönetimine devredilecek olan Air France-KLM’nin orta vadeli stratejik planına ilişkin çalışmalarını sürdürmelerini istemektedir. Kendi adıma bu dönem boyunca bilhassa grubun uyumunun güçlendirilmesi konusuna odaklanacağım.

Air France’a ilişkin olarak,

 Anne-Marie Couderc ayrıca icra görevi olmayan AirFrance Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanacaktır;

Franck Terner Air France Baş İcra Yetkilisi olarak görev yapmaya devam edecektir.

 

Air France bünyesinde devam eden iş anlaşmazlığı ile ilgili olarak, Air France-KLM Yönetim Kurulu, Air France CEO’sunun Air France-KLM Yönetim Kurulu tarafından onaylanan büyüme stratejisini tehlikeye atacak kararlar alınmasına ilişkin yeni bir yetkiye sahip olmadığını teyit eder. Kurul şu anda Air France’ın yaşamakta olduğu sıkıntıların farkındadır ve şirketin işgücü durumu hakkında düzenli olarak bilgilendirilmeyi talep etmiştir.

#

SENDE YORUM YAZ