logo

AHL’de KUŞRAD hizmete başladı

AHL’de KUŞRAD hizmete başladı

Hava Seyrüsefer ve Havalimanı İşletmeciliğinin yanı sıra Havacılık alanında kullanılan teknolojilerin de geliştirilmesi ve Millileştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk Milli Kuş Tespit Radarını faaliyete geçirdi.

DHMİ Genel Müdürlüğü’nün Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirilen KUŞRAD (Kuş Tespit Radarı) İstanbul Atatürk Havalimanında kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK ile ortak gerçekleştirilen ve Türkiye’nin ilk milli Kuş Tespit radarı unvanına sahip olan KUŞRAD, 6 yıl süren geliştirme süreci sonunda yatay ve dikey radarlar marifeti ile kuş tespiti konusunda çok önemli bir görevi yerine getirecek.

kusrad2

Havalimanlarında uçakların iniş ve kalkış yaptığı sırada yaşanan ve uçuş güvenliği için büyük risk oluşturan kuş çarpma olaylarının, KUŞRAD ile büyük oranda azalması ve uçuş emniyetini daha güvenli hale gelmesi hedefleniyor.

Havalimanı civarından geçen göçmen kuşların istatistiklerini tutmak ve göç güzergâhları haritalarının çıkartılmasına yardımcı olmak maksadıyla geliştirilen KUŞRAD sistemi, hedef irtifasının tespitinde kullanılan 20 km dikey radar menzili ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda Uluslararası Havacılık Fuarlarına “stant” açarak sergileyici sıfatı ile  katılan DHMİ Genel Müdürlüğü, geliştirdiği Kuş radarı, ATC Simülatör, Hava Aracı takip sistemi ve Hava Trafik Kontrolörü seçme yazılımı ve Uçuş Bilgi Sistemi Ar-Ge projelerini dünya çapında sektöre tanıtmayı başarmıştı.  Özellikle KUŞRAD projesi,  fuara katılan sektör temsilcilerinin büyük ilgisini çeken projeler arasında yer almıştı. 

#

SENDE YORUM YAZ