logo

AHL’de 3 örgüt üyesini yakalatan TAV Güvenlik elemanı Seda Çam “Başarı Ödülü” aldı

AHL’de 3 örgüt üyesini yakalatan TAV Güvenlik elemanı Seda Çam “Başarı Ödülü” aldı

Özel güvenlik sektörünün en büyük derneği olan Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD), “kahramanlık hikayesi” olan özel güvenlik görevlilerini ödüllendirdi.

Ankara Holiday Inn Otel’de 28 Mart’ta gerçeklestirilen törende, “Sadakat” ve “Başarı” kategorilerinde toplam 26 özel güvenlik görevlisine ödül verildi. Törene aileleriyle katılan çalışanlar duygu dolu anlar yaşadılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GÜSOD Başkanı Murat Kösereisoğlu,
“2015 ve 2016’da güvenlik açısından hem içerde hem dışarda daha önce görmediğimiz bir dönem yaşadık. Devletin kolluk güçleri bu olaylara odaklandı. Artık Türk polisinin yurtdışında bile harekat yapabilecek kabiliyette olduğunu görüyoruz. Hem sayısal hem de konsantrasyon olarak bu tehditlerine yöneldikleri için iç güvenlikte özel güvenliğe daha farklı bir misyon yüklenmeye başladı. Çünkü biz içerde 300 bin kişiyiz. Kanunumuzda kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette diyor. Devletin bu mücadelesi içinde en iyi desteği verebilecek olan içerdeki asayişin sağlanmasına destek olabilecek olan özel güvenliktir. Bu sorumluluğumuz bilinciyle biz hizmetlerimizi yürütmeye devam edeceğiz”


“24 yaşında GÜSOD ve sektörün en büyük temsilcisi. Biz şu anda 60 bin çalışanın biraraya geldiği bir grubuz. Burada çalışanların ötesinde bir misyonumuz var. Geçtiğimiz senelerde bizim diğer sektörlerden ayrışmamız gerektiğini farklı zeminlerde dile getirdik. Çeşitli bakanlıklara gittirdik. Riskin üzerine gitmesi gereken,riskle mücadele eden, zaman zaman canı pahasına bu işi yapan bizler, işçi statusü ötesinde düzenlemelere hak kazandığımızı düşünüyorum. Bugün burada bunun somut örneklerini dinleyeceğiz. Bizden sonra geleceklere bu mesleği bırakacağına inanıyorum.” dedi.

Kösereisoğlu, “Gece gündüz, yaz kış, bayram haftasonu demeden çalışan ve varlıklarıyla topluma huzur veren özel güvenlik çalışanlarına bu ödül aracılığıyla teşekkür etmek, yaptıkları işin önemini topluma hatırlatmak en büyük arzumuz” dedi.

Sunumunu Gökhan Okçu’nun üstlendiği törende uzun yıllar bu sektörde çalışan 13 çalışana Sadakat Ödülü, yaptıkları işlerle fark yaratan 13 çalışana ise de “Başarı Ödülü” verildi.


Sadakat Ödüleri
Dilek Mutlu -ISS Proser – 22 yıl
İsmail Tanrıseven Tepe Savunma – 23 yıl
Serkan Erguvan Securitas Uzaktan İzleme – 5 yıl
Cihangir Güngör – Çetin Grup- 17 yıl
Rafet Özkan G4S- 21 yıl
Nihat Korkmaz Securitas- 20 yıl
Volkan Bostancı Pronet Alarm 17 yıl
Cihan Meral Pronet Güvenlik
Hasan Bayram Baykal Loomis-12 yıl
Ömer Torlak Tepe Güvenlik -7 yıl
Ünal Kurt Bantaş – 20 yıl
Murat Keskin TAV- 11 yıl
Ahmet Sağlam Desmer- 9 yıl

BAŞARI ÖDÜLLERİ

Seda Çam TAV Güvenlik
Atatürk Havaalanında görev yaparken, üç örgüt üyesini yakalanmasını sağlayarak terör eylemine engel oldu. Güvenlik noktasında arama yaparken üç kişinin çantalarında çıkan renkli parçalardan şüphenerek emniyet güçlerine haber verdi. Ve yakalanmalarını sağladı. Sonrasında yabancı uyruklu bu üç kişinin terör örgütü üyesi olduğu ve eylem hazırlığında oldukları öğrenildi.

Çam ödülünü GÜSOD Başkanı Murat Kösereisoğlu’ndan aldı.

Menderes Zont – Bantaş
Zırhlı araca para nakli yaparken silahlı saldırıya uğradı. Ancak saldırıya direnerek hem parayı hem de arkadaşlarının hayatını kurtardı.

Musa Sarıtaç Çetin Grup
Çalıştığı bölgede saklanmaya çalışan bir terör örgütü üyesinin yakalanmasını sağladı. Şüpheli şahsı görerek polise haber verdi. Ancak polis geldiğinde şahsı bulamadı. Kendisi polise yardımcı olarak çevrede şahsın saklanabileceği yerleri gösterdi. Ve şahsın yakalanmasına yardımcı oldu.

Sedat Korkmaz – Securitas Uzaktan izleme
Müşteriye ait bir araçta panik butonuna basılarak yardım istediğinde Uzaktan İzleme Merkezi’nden Sedat Korkmaz hemen aracın yerini tespit ederek emniyet güçlerini oraya yönlendirmişti. Emniyetle koordineli yürüttüğü başarılı çalışma sonucunda araca saldırıda bulanan kişiler kaçmış ve müşterinin can ve mal güvenliği sağlanmıştır.

Mehmet Venceli – Securitas
Büyük yangın felaketini önlemiştir. Yan binada çıkan yangına müdahele konusunda itfaiyeyi yönlendirmiş. Çevre binaların boşaltılması için aktif olarak çalışmış. Yangına hızlı müdahale edilmesini sağlayarakyan binalara sıçramasını engellemiştir.​

İbrahim Erdoğan – Tepe Güvenlik
Kontrol amacıyla Denetimli Serbestlik Bürosu’na gelen bir kişiyi uyuşturucu madde kullanmaya çalıştığını tespit etmiş. Ve ilgili kişiyi emniyete teslim etmiştir.

Gökhan Duran Tepe Güvenlik Alarm İzleme
Bir ortaokulda meydana gelen bir hırsızlık girişimini polise billdirmiş, Operasyonda yönlendirme yaparak hırsızın suç üstü yakalanmasını sağlamıştır.

Fırat Demirel – Desmer Güvenlik
Batman’daki nakil merkezine zırhlı araçla bankaladan toplanan nakit paraların taşırken kalaşnikoflu iki teröristin saldırısına uğruyorlar. Fırat Demirel saldırıda karnından yaralanıyor ama yine de aracı durdurmuyor. Yaklaşık 45 km kadar süren takip sonucunda teröristler aracın durdurmayacaklarını anlayıp kaçıyorlar. Fırat Demirel yaralı olarak hastaneye ulaşıyor.

Serkan Karahan – G4S
Proaktif ve öngörülü yaklaşımı ile yangın felaketini engellemiştir.

Nadide Özgöç – Pronet Alarm İzleme
Gece vardiyasında kurumsal müşterinin bir alarmını müşteriyle paylaşmış. Ama vakit geç olduğu için müşterinin kontrol için gidemeyeceğini öğrenince insiyatif alarak bölgeye güvenlik güçlerini yönlendirmiş. Büyük bir hırsızlığı önlemiştir

Orhan Duman – ISS Proser
Erken müdahale ile yangının büyümesini engellemiştir. İçeride dumandan etkilenen yaşlı ve yürümekte zorluk çeken kat malikini dışarı çıkarmış, güvenli bir yere taşıyarak hayatını kurtarmıştır.

Mustafa Şahin – Loomis
Kilis sınırında zor şartlarda görev yapmaktadır. Birçok olay yaşamıştır. Nakit taşıma sırasında biraz ilerisine bomba düşmesi, görev yaptığı madenin yanındaki okulun bahçesine roket düşmesi gibi pek çok olaylarda görevinin başında olmuştur.

Bahadır Salık- Pronet Güvenlik
Görev yaptığı yerde kameralarla oynandığını farkederek harekete geçmiş, Bu sırada yaralanmış. Ancak yılmamış ve büyük bir hırsızlığa engel olmuştur.

#

SENDE YORUM YAZ