logo

AHL ve Adnan Menderes, Avrupa’nın zirvesinde

AHL ve Adnan Menderes, Avrupa’nın zirvesinde

Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi kalkış trafiği verilerinin 2017’nin ilk 9 ayının yer aldığı raporu açıklandı.

Rapora göre İstanbul Atatürk Havalimanı-İzmİr Adnan Menderes Havalimanı çifti günlük ortalama 56 trafikle Avrupa’nın zirvesinde yer aldı.

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi raporunu sosyal medya hesabından duyurdu.

İşte o Tweetler:

2017’nin ilk 9 ayı için Eurocontrol İstatistiksel Referans Bölgesi kalkış trafiği verileri açıklandı. Raporda, Avrupa havalimanları arasında en yoğun “on havalimanı çifti”ne ait bilgiler de yer alıyor.

*
Aralarında en çok günlük trafik gerçekleşen iki havalimanı “havalimanı çifti” olarak tanımlanıyor. İşte bu değerlendirmeye göre ilk onda yer alan Avrupa havalimanları:

*
Sıralamada, İstanbul Atatürk Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı çifti günlük ortalama 56 trafikle 1. sırada yer aldı. İki havalimanı arasındaki trafik geçen yılın aynı dönemine göre %0,5 büyüme gösterdi.

*
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı çifti günlük 48 trafikle 4. sırada, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı çifti günlük 47 trafikle 5. Sırada bulunuyor.

*
İstanbul Atatürk Havalimanı-Ankara Esenboğa Havalimanı çifti ise günlük 43 trafikle 10. Sırada.

*
Günlük trafikte %13,7 büyüme gösteren Barcelona El Prat – Palma de Mallorca çifti ilk on içerisinde en hızlı büyüyen havalimanı çifti olurken en hızlı gerileme % 6,2 ile İstanbul Sabiha Gökçen-Ankara Esenboğa havalimanı çiftinde gerçekleşti.

#

SENDE YORUM YAZ