logo

Aeroflot, zarar azaltıyor

Aeroflot, zarar azaltıyor

Aeroflot, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında 2023 yılının ilk yarısında düzeltilmiş zararının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,1 oranında azalarak 20 milyar ruble olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre şirketin kamuoyu ile paylaştığı mali raporda, aynı zamanda ikinci çeyrekte Aeroflot’un düzeltilmiş zararının yüzde 11 azalarak 6,7 milyar rubleye gerilediği belirtilirken, mali sonuçları değerlendiren Aeroflot grubunun ticaret ve finanstan sorumlu CEO Yardımcısı Andrey Chikhanchin, “Zor bir yıllık aradan sonra, konsolide mali sonuçların IFRS’ye uygun olarak yayınlanmasına yeniden başlıyoruz” ifadelerini kullanırken, geçtiğimiz yıl boyunca şirketin istikrarı büyük ölçüde sağlamayı başardığını vurguladı.

Chikhanchin, uçakların işletilmesi ve bakımı da dahil olmak üzere operasyonların ve üretim süreçlerinin sürekliliğini sağlamanın zor ve maliyetli hale geldiğine dikkat çekerken, “Grubun geliri yılın ilk yarısında yüzde 40 artışla 252 milyar rubleye, ikinci çeyrekte ise yüzde 72,2 artışla 140 milyar rubleye yükseldi. Normal yolcu trafiğinden elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artarak 231,492 milyar ruble olarak gerçekleşti. Bu da yolcu trafiğindeki artışı kanıtlıyor”dedi.

Aeroflot CEO Yardımcısı, yük trafiğinden elde edilen gelirin ise yüzde 14,7 arttığını, kargo ve posta taşımacılığı hacminde ise yüzde 10,7 oranında artış gözlemlendiğini belirtirken, zarardaki düşüşün genel olarak iç hat aktivitelerine bağlı olduğunun altını çizdi.

Şirketin raporlama dönemindeki net zararı, bir önceki yılki 73 milyar ruble kara karşılık 102 milyar ruble zarar olarak kaydedilirken, yolcu trafiğinde grubun uluslararası uçuşlarda ulaşım göstergelerini eski haline getirmeye yakın olduğunu belirten Chikhanchin, Aeroflot’un mevcut durumda neredeyse 70 ülkeye uçuş gerçekleştirdiğini, dış hatlarda yılın ilk yarısında yüzde 22 artışla yaklaşık 21 milyon yolcu sayısına ulaşıldığını sözlerine ekledi.

#

SENDE YORUM YAZ