logo

ABD’nin 50 yıl sonraki Ay misyonu başarısız oldu

ABD’nin 50 yıl sonraki Ay misyonu başarısız oldu

NASA’nın Peregrine uzay aracının hedefe ulaşamaması nedeniyle ABD’nin 50 yıl sonra ilk kez başlattığı Ay misyonu başarısızlıkla sonuçlandı.

Pittsburg merkezli Astrobotic şirketine ait Peregrine adlı iniş aracı, Ay’la ilgili çalışmalarda Amerikan vergi mükellefleri için maliyetleri azaltarak bir ekonomi modeli başlatmak amasıyla Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve özel sektör arasındaki deneysel yeni bir ortaklık kapsamında geliştirildi.

Euronews’te yer alan habere göre, 8 Ocak’ta fırlatılan araçta roketten ayrıldıktan kısa bir süre sonra bir patlama yaşandı. Araçtan sızan yakıtın dış kabuğuna zarar vermesi, aracın hedefine ulaşmasını imkansız hale getirdi.

Kontrollü yeniden giriş

Astrobotic, X’te yayınladığı son güncellemede, yerel saat dilimine göre cuma günü sabah saatlerinde uzay aracıyla teması kaybettiğini ve tahmin edildiği üzere “açık su üzerinde kontrollü bir yeniden giriş” yaptığını belirtti.

Daha önce yapılan bir güncellemede, geniş bir hata payı olsa da, aracın atmosfere girdiği yer için Fiji’nin birkaç yüz kilometre güneyinde koordinatlar verilmişti, ancak bu bilgi henüz doğrulanmadı.

Mühendisler, golf arabası büyüklüğündeki kutu şeklindeki robotu okyanus üzerinde konumlandırarak “enkazın karaya ulaşma riskini en aza indirmek” için bir dizi küçük motor yakma işlemi gerçekleştirdi.

Astrobotic, atmosfere giriş bilgileriyle birlikte ayrıca aracın son gününde çektiği ve Dünya’nın hilal şeklinde göründüğü bir fotoğrafı da sosyal medya hesabından paylaştı.

Peregrine uzayda 10 günden fazla bir süre çalışarak, Astrobotic’in Ay’a kontrollü bir iniş gerçekleştiren ilk şirket olma hedefinde başarılı olamadı ancak NASA yetkilileri daha fazla denemenin başarı getireceği inancıyla çalışmalarını sürdüreceklerini duyurdu.

NASA, bu on yılın sonunda Artemis programı kapsamında Amerikalı astronotları Ay’a geri göndermeye hazırlanırken, bilim araçlarını Ay’a göndermesi için Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programı kapsamında şirkete 100 milyon dolardan fazla ödeme yapmıştı.

Japon uzay ajansının eylül ayında fırlattığı “Moon Sniper”, cumartesi günü Japonya saatiyle gece yarısından kısa bir süre sonra Ay’a yumuşak bir iniş yapmayı deneyecek bir sonraki uzay aracı olacak.

Başarılı olması halinde Japonya, Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Hindistan’dan sonra bu başarıyı elde eden beşinci ülke olacak.

#

SENDE YORUM YAZ