logo

ABD, THAAD ve Patriot sistemlerini orta doğuya gönderiyor

ABD, THAAD ve Patriot sistemlerini orta doğuya gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, THAAD hava savunma sistemiyle ilave Patriot hava savunma füze sisteminin Ortadoğu’ya gönderileceğini açıkladı.

Pentagon buna gerekçe olarak son günlerde bölgede ABD askerlerine yönelik saldırıları gösterdi.

ABD’nin halihazırda bölgede önemli bir donanma gücü bulunuyor.

İki uçak gemisi ve onları destekleyen savaş gemileri bölgede.

İsrail-Hamas savaşıyla birlikte İran’ın desteklediği grupların aktiviteleri nedeniyle ABD bölgede önlemlerini artırıyor.

Savunma Bakanı Llyod Austin yaptığı yazılı açıklamada, İran ve ona bağlı güçlerin Ortadoğu’da gerilimi artırmalarıyla ilgili Başkan Biden’la yaptıkları ayrıntılı görüşmelerin ardından Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için ek adımlar atılmasını yönlendirdiğini kaydetti.

Austin ayrıca bölgede konuşlandırılmak üzere ilave sayıda askere ‘hazır ol’emri verildiğini de kaydetti ancak bu sayının ne kadar olduğunu belirtmedi.

Pentagon daha önce 2 bin askere bölgede konuşlanmaya hazırlıklı olmaları için ‘hazır ol’ emri vermişti.

Austin bu adımların bölgede caydırıcılıkla ABD güçlerinin koruma gücünü artıracağını ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ek hava savunma sistemlerinin bölgeye konuşlandırılması kararı Biden yönetiminin İran’la gerilimin azalmasını gerekçe göstererek Ortadoğu’dan hava savunma sistemlerini çekmesinden iki yıl sonra geliyor.

#

SENDE YORUM YAZ