logo

ABD, “F-16’lar Ukrayna’da uçacak”

ABD, “F-16’lar Ukrayna’da uçacak”

Washington’da yapılan NATO zirvesi sırasında Danimarka ve Hollanda hükümetlerinin Ukrayna’ya Amerikan yapımı F-16’ları Ukrayna’ya bağışlama sürecinde olduğu açıklandı.

NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, F-16’ların ”bu yaz Ukrayna semalarında uçacağını” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Hollanda Başbakanı Dick Schoof ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in yaptığı ve Beyaz Saray tarafından paylaşılan ortak açıklamada, F-16’ların transfer sürecinin başladığı ve Ukrayna’nın uçakları bu yazdan itibaren kullanabileceği belirtildi.

Bu liderler aynı zamanda Kiev’e F-16 savaş uçaklarının sağlanması için oluşturulan Ukrayna için Hava Kuvveti Kabiliyeti’ne öncülük eden liderler.

Açıklamada operasyonel güvenlik sebebiyle daha fazla ayrıntı verilemeyeceği kaydedildi.

Belçika ve Norveç de Ukrayna’ya savaş uçağı sağlama kararı aldı. Ukrayna’ya gönderilecek F-16’lar için silah, bakım ve pilotlara eğitim de sağlanacak.

Norveç en az 6 adet F-16 gönderecek

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store Ukrayna’ya en az altı adet F-16 savaş uçağı bağışlayacaklarını belirtti.

Norveç Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık F-16 mühimmatı da sağlayacak.

Hollanda ve Danimarka’nın öncülüğünde müttefik hükümetler Ukraynalı pilot, teknisyen ve destek personelini eğitmeye geçen yıl başlamıştı.

İlk grup Ukraynalı pilotlar bu yıl Mayıs ayında Arizona’daki askeri üste eğitimlerini tamamlamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski sosyal medyadan yaptığı paylaşımda ABD, Danimarka ve Hollanda’ya F-16 sağlayarak Ukrayna’nın hava kuvvetlerini güçlendirdikleri için teşekkür etti.

#

SENDE YORUM YAZ