logo

ABD, Danimarka ve Hollanda’daki F-16’ları Ukrayna’ya gönderiyor

ABD, Danimarka ve Hollanda’daki F-16’ları Ukrayna’ya gönderiyor

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın işgaline karşı kendini savunabilmesi için Danimarka ve Hollanda’daki F16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya gönderilmesine onay verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Danimarkalı ve Hollandalı mevkidaşlarına birer mektup göndererek, pilot eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Ukrayna’nın talep ettiği F-16’ların transfer onayının hızlandırılması için iki ülkeye güvence verdi.

Blinken mektupta “ABD’nin hem F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya transferine hem de Ukraynalı pilotların nitelikli F-16 eğitmenleri tarafından eğitilmesine tam destek verdiğini ifade etmek için yazıyorum.” ifadelerini kullandı.,

Blinken, Reuters haber ajansı tarafından görülen mektupta Ukrayna’nın devam eden Rus saldırganlığına ve egemenlik ihlallerine karşı kendini savunabilmesi kritik önemini koruduğunu belirtti ve F-16 transferine ilişkin taleplerin onaylanmasının “Ukrayna’nın ilk pilot grubu eğitimlerini tamamlar tamamlamaz yeni kabiliyetlerinden tam olarak yararlanmasına olanak sağlayacaktır.” diye yazdı.

ABD Başkanı Joe Biden Mayıs ayında Ukraynalı pilotların F-16’larla eğitim programlarını onaylamıştı. Danimarka’daki eğitimin yanı sıra Romanya’da da bir eğitim merkezi kurulması öngörülüyor.

#

SENDE YORUM YAZ