logo

2017’de uzaya giden İlk Türk olacak

2017’de uzaya giden İlk Türk olacak

Üniversite öğrencisi Halil Kayıkçı, ilk Türk uzay yolcusu olmak için artık gün sayıyor. 2 milyon başvuru arasından uzaya gidecek kişilerden biri olmaya hak kazanan Kayıkçı, çocukluk hayallerine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

BURAK DURSUN İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf Halil Kayıkçı (23), uzay yolculuğuna çıkacak ilk Türk olmak için gün sayıyor. Bir Yarışma kapsamında en yüksek puanı alarak uzaya gitmeye hak kazanan Kayıkçı, 2017 yılında uzaya gidecek. Bu kapsamda ABD’de 4 günlük bir astronot eğitimi alan Kayıkçı, “Türkiye’deki iki elemeyi başarıyla geçtim. 2 milyon başvurudan sayı 33’e indirildi. Daha sonra katılanlar içerisinde en yüksek puanı alan kişilere uzay bileti verildi. Yer çekimsiz ortamda bir dizi eğitim aldım. Türkiye’den bu eğitimi geçen sadece benim dışımda kimse olmadı. Bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyorum. Türkiye’den uzaya giden yok. Ben 2017 yılında uzay sınırını geçip, 103 kilometreye kadar çıkarak, dünyayı küre şeklinde görüp tekrar dünyaya geri gelme fırsatını yakaladım” diye konuştu.

15 dakika sürecek

Milliyet’e konuşan Kayıkçı, Karayipler Kurasao adasından gerçekleşecek olan uzay yolculuğuna ilişkin şu bilgileri verdi: “2 kişilik bir uzay gemisiyle yola çıkacağız. İsmi Limit 2. Toplam yolculuk yalnızca 15 dakika sürecek. Ancak uzaya gitmeyi, uzayla ilgili bir iş yapmayı hep hayal ederdim. Biraz şansım da yaver gitti. Genç yaşımda bu hayalime kavuştum. Çocukluk hayallerime ulaştım” dedi.  (Milliyet)

 

#

SENDE YORUM YAZ