logo

16 Hava Trafik Kontrolörü sertifikalarını aldılar

16 Hava Trafik Kontrolörü sertifikalarını aldılar

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Funda Ocak, İstanbul Yeni Havalimanı’nda görev yapacak olan Hava Trafik Kontrolörlerinin eğitimlerinin önemini Twitter hesabından paylaşarak dikkat çekti.

Dünyanın en büyük Havalimanı olarak planlanan İstanbul Yeni Havalimanının hedeflenen açılış tarihinde hazır hale getirilmesi için yoğun bir süreç yaşanıyor, tüm birimlerin koordineli bir şekilde yürüttüğü çalışmalar hızla devam ediyor.
*
İstanbul Yeni Havalimanında görev yapması planlanan Hava Trafik Kontrolörlerinin, tamamen yenilenecek hava sahası ve operasyon ortamına intibak sağlamaları amacıyla verilen eğitimler kuruluşumuz açısından büyük önem taşıyor.


Bu kapsamda, 2017 Ekim – 2018 Ocak tarihleri arasında uluslararası emniyet otoritesi Avrupa Hava Seyrüsefer Örgütünün (EUROCONTROL) Fransa’da bulunan deney merkezinde ‘Gerçek Zamanlı Hava Trafik Kontrol Simülasyonu’ (ATC-RTS) gerçekleştirilmişti.
*
Diğer taraftan, Genel Müdürlüğümüzce İYH’da görev yapacak Hava Trafik Kontrolörlerinin yoğun trafiği emniyetli, etkin, verimli şekilde yönetmeleri için rutin görevlerinden farklı olarak “gözetmen” (süpervizör) rollere geçişini kolaylaştırmaya yönelik bir kurs düzenlendi.
*
Atatürk Hava Limanı’nda, 05 – 09 Mart 2018 tarihleri arasında EUROCONTROL teşkilatının uzman eğiticilerince kursiyerlere iletişim, motivasyon, liderlik, stres, güvenlik yönetimi, çatışma yönetimi ve değişim yönetimi gibi yöntemleri içeren eğitim verildi.
*
Kursta başarı gösteren 16 Hava Trafik Kontrolörü, AHL’de düzenlenen bir törenle sertifikalarını aldılar. Konunun önemine istinaden söz konusu eğitimin devam etmesi planlanlanıyor.

#

SENDE YORUM YAZ